• Aktualności

          • Apel o pozostanie w domach
            • Apel o pozostanie w domach

            •  

              - Zostańmy w domach! – wspólny apel marszałka województwa, metropolity katowickiego i ratowników medycznych.


              Kolejny dzień z rekordem zakażeń koronawirusem. Minionej doby zachorowało ponad 20 tysięcy osób w całym kraju, zmarło 301 osób. Marszałek województwa Jakub Chełstowski, metropolita katowicki abp Wiktor Skworc i ratownicy katowickiego Wojewódzkiego Pogotowia Ratunkowego zwracają się z apelem do mieszkańców, by pozostali w domach, bo tylko w ten sposób można najskuteczniej przerwać transmisję coraz bardziej zabójczego koronawirusa. – Ilość ocalonych istnień, to wypadkowa naszej świadomości. Bądźmy odpowiedzialni! – przekazują we wspólnym stanowisku.


              - Znaleźliśmy się w bardzo trudnym momencie związanym z epidemią koronawirusa. Nie będzie przesadą stwierdzenie, że druga fala tej niezwykle groźnej dla zdrowia i życia pandemii uderzyła z podwójną siłą. Z jej skutkami boryka się w tej chwili cały świat, walka z wirusem jest dziś bodaj największym wyzwaniem, z jakim musimy się wszyscy zmierzyć. Stąd apeluję, by pozostać w domach, ograniczyć możliwie wzajemne kontakty, stosować ścisłe zasady społecznego dystansu. To nie jest właściwy moment na gromadzenie się w miejscach publicznych. Rozumiem, że mamy wiele problemów do rozwiązania, ale to nie jest właściwy moment, by dokonywać tego gremialnie. Dobro najwyższe – a takim przecież jest nasze zdrowie i życie – winno stać ponad podziałami, ponad wszelkimi poglądami. Dziś sprawą sumienia jest przede wszystkim ochrona tego dobra. Nie mam wątpliwości, że łamiąc te zasady, przyczynimy się do dalszego rozprzestrzeniania się wirusa, czego efekty będą tragiczne. Zwracam się do mieszkańców, polityków, samorządowców, wręcz do wszystkich ludzi dobrej woli: zostańmy w domach, nie przekraczajmy granicy prawa, którą jest potencjalne sprowadzanie zagrożenia epidemicznego na innych. Wielu z nas, może tę chorobę przechodzić bezobjawowo. Ale nieświadomie przenosząc je na osoby o obniżonej odporności, w tym na seniorów – stwarzamy im śmiertelne zagrożenie. Nie doprowadzajmy jednocześnie do zapaści w służbie zdrowia. Pamiętajmy, że pośrednio jesteśmy także odpowiedzialni za ludzi, którym powierzamy ratowanie ludzkich istnień. Miejmy na względzie również ich dobro. Wierzę w Wasz rozsądek i odpowiedzialność. Czekam na dzień, gdy spotkamy się w lepszej rzeczywistości, wolnej od choroby siejącej dziś grozę. Ale bez solidarności, wspomnianej już wzajemnej odpowiedzialności, nie pokonamy niebezpieczeństwa związanego z COVID-19. Bądźmy tego świadomi. Bardzo o to proszę! – apeluje marszałek województwa, Jakub Chełstowski.

              Szczególne słowa do wiernych skierował metropolita katowicki, arcybiskup Wiktor Skworc. Bóg w swoim miłosierdziu wychodzi nam zawsze na spotkanie. Niestrudzenie wzywa każdego z nas do tajemniczego spotkania z Nim na modlitwie. Jedną z form modlitwy jest błagalna prośba. Przez modlitwę prośby wyrażamy świadomość naszej relacji z Bogiem oraz wiarę, że to On jest Panem naszego losu i życia. Mając na uwadze aktualny kontekst, w którym żyjemy, wzywam Was do modlitwy i postu w intencjach ustania pandemii, a także o pokój i ład społeczny w naszej Ojczyźnie. Oddając Bożej Opatrzności nasze aktualne intencje i wzywając wstawiennictwa Matki Bożej Piekarskiej, Matki Sprawiedliwości i Miłości Społecznej, życzę wam, Drodzy Bracia i Siostry, łaski zdrowia oraz pokoju – pisze do mieszkańców województwa metropolita katowicki.

              Ogromną pracę wykonują w tej chwili ratownicy medyczni, znajdujący się na pierwszej linii frontu walki z COVID-19. Karetki bez przerwy wyjeżdżają do wezwań – coraz większej liczby chorych na koronawirusa. Ale wszystko dzieje się na granicy wydolności systemu.

              – Nie mamy chwili wytchnienia, właściwie co chwilę jest ktoś potrzebujący pomocy. Jesteśmy o krok od utraty wydolności. My już nie prosimy, my błagamy o to, aby ludzie zostali w domach, nie wychodzili, ograniczali kontakty ze sobą, a jeśli już muszą z kimś się spotkać, koniecznie niech zachowują społeczny dystans. Tylko tak możemy przerwać transmisję tego coraz bardziej zabójczego wirusa – przekonuje w bardzo emocjonalnym tonie Piotr Szwedziński, jednej z ratowników Wojewódzkiego Pogotowia Ratunkowego w Katowicach.

              - Ile z nas zostanie w domu, tylu zdołamy potencjalnie uchronić od zakażenia koronawirusem. Te liczby stają się coraz bardziej dramatyczne, wręcz przerażające. Weźmy sobie to do serca. Sytuacja pogarsza się z godziny na godzinę. Zahamowanie rozprzestrzeniania się wirusa zależy przede wszystkim od nas samych. Nie lekceważmy tego – konkluduje Łukasz Pach, dyrektor katowickiego WPR.

          • Nauczanie zdalne
            • Nauczanie zdalne

            • Od poniedziałku 26.10. klasy IV – VIII przechodzą na zdalne nauczanie.Klasy I - III uczą się w szkole zgodnie z planem (dotyczy to również zajęć rewalidacyjnych). Świetlica i biblioteka funkcjonują bez zmian (w szkole).

          •  Informacja MEN.
            • Informacja MEN.

            • Funkcjonowanie szkół i placówek w strefie żółtej i czerwonej – nowe regulacje prawne.

              W całym kraju zostają wprowadzone nowe narzędzia do walki z koronawirusem. Zmiany te dotyczą m.in. funkcjonowania szkół i placówek znajdujących się w strefach żółtej i czerwonej. Zaczną one obowiązywać od poniedziałku, 19 października br. 

              W strefach żółtych w szkołach ponadpodstawowych będzie obowiązywało nauczanie hybrydowe. Z kolei w szkołach ponadpodstawowych znajdujących się w strefach czerwonych uczniowie będą uczyli się w trybie zdalnym (z wyłączeniem zajęć praktycznych). Bez zmian pozostaje organizacja nauczania w przedszkolach i szkołach podstawowych. 

              Ograniczenia te nie dotyczą szkół ponadpodstawowych specjalnych, w tym szkół ponadpodstawowych specjalnych funkcjonujących w specjalnych ośrodkach szkolno-wychowawczych i młodzieżowych ośrodkach socjoterapii. Szkoły ponadpodstawowe specjalne nadal będą funkcjonowały w trybie stacjonarnym.

              Ministerstwo Edukacji Narodowej przygotowało odpowiednie regulacje prawne w tym zakresie. Nowe rozporządzenia dołączam do wiadomości. Proszę o przekazanie tych informacji wszystkim zainteresowanym osobom.
              Zachęcam również do bieżącego śledzenia informacji udostępnianych na stronie:
              https://www.gov.pl/web/edukacja.

              Z poważaniem 

              Dariusz Piontkowski 

              Minister Edukacji Narodowej 

              ZAŁĄCZNIKI: 

            • Nagroda w konkursie "Wygraj szansę"

            • 24 września 2020 uczennica naszej szkoły Zuzanna Kulik zdobyła NAGRODĘ SPECJALNĄ w konkursie wokalnym „Wygraj szansę”. Konkurs ten odbył się w Teatrze Ziemi Rybnickiej w Rybniku.  „Wygraj szansę” to Ogólnopolski program dydaktyczno - kulturalny w ramach programu edukacyjnego „Trzeźwość na co dzień”. Wydarzenie zorganizował Dział Edukacji Dzieci i Młodzieży oraz Dział Muzyki i Rozrywki TV MEDIA.

              Gratulujemy Zuzannie zdobycia prestiżowej nagrody oraz pani Alicji Pastuszce – Koczar, która przygotowała uczennicę do konkursu.

            • Zawody powiatowo-rejonowe w sztafetowych biegach przełajowych

            • W tak trudnym dla nas czasie możliwe było przeprowadzenie zwodów w biegach przełajowych. Zawody odbyły się w Ćwiklicach i większość szkół z powiatu nie stawiła się na starcie. Nasza szkoła dzielnie walczyła i nawiązywała rywalizację ze szkołami z rejonu takie jak Wisła, Cieszyn, Ustroń, Skoczów, Górki Wielkie. Uczniowie i uczennice z rocznika 2010-2008 wywalczyli I miejsce w powiecie a III w rejonie . Takie samo miejsce zajęły dziewczęta z rocznika 2007-2006 , chłopcy starsi zajęli II miejsce w powiecie. Wszyscy walczyli dzielnie i widać było efekty wrześniowego wybiegania. Drużynę stanowili: MAJA GRZECHNIK, MICHAŁ MICHAŁKOWSKI, EMILIA BIELA, SKRZYSZOWSKA MARTYNA, JAKUB WABERSKI, PAWEŁ GABARSKI, OSKAR KUMOR, MARCIN PISAREK, JAKUB SMORZIK, BARTOSZ ŁYŻWA, BARTOSZ MICHAŁKOWSKI, HANNA KURKOWSKA, DAWID MAJERAN, FILIP SZPYRA, JUDYTA WLOKA, DOMINIKA WYLEŻOŁ, ALICJA BARON, OLIWIA ŚLEZIŃSKA, MARLENA HOINKIS, ALEKSANDRA KUREK, WOJCIECH MIKOŁAJEC, MIKOŁAJ MUSIOLIK, MAGDALENA ORSZULIK, WIKTOR BIELA, KAROLINA KOZYRA, MATEUSZ KRYMER, KLAUDIA SKAŹNIK

            • DEKLARACJA DOSTĘPNOŚCI CYFROWEJ

            • DEKLARACJA DOSTĘPNOŚCI CYFROWEJ
              To jest oficjalne oświadczenie o dostępności (accessibility statement) witryny internetowej Szkoły Podstawowej w Suszcu – www.spsuszec.edupage.org

              Wstęp deklaracji
              Szkoła Podstawowa w Suszcu dokłada starań, aby zapewnić dostępność swojej strony internetowej www. spsuszec.edupage.org zgodnie z Ustawą z dnia 4 kwietnia 2019 r. o dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych podmiotów publicznych (Dz. U. z 2019 r. poz. 848) oraz Decyzją wykonawczą Komisji (UE) 2018/1523 z dnia 11 października 2018 r. ustanawiającą wzór oświadczenia w sprawie dostępności zgodnie z dyrektywą Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/2102 w sprawie dostępności stron internetowych i mobilnych aplikacji organów sektora publicznego.

              Dane teleadresowe jednostki:
              Szkoła Podstawowa w Suszcu
              Telefon: 32 2124219
              Fax: 32 2124219
              E-mail: spsuszec@op.pl
              Adres korespondencyjny: ul. Szkolna 130, 43-267 Suszec

              W Szkole Podstawowej w Suszcu przeprowadzono samoocenę dostępności dla osób niepełnosprawnych cyfrowej strony internetowej w odniesieniu do wytycznych określonych w załączniku do ustawy z dnia 4 kwietnia 2019 r. Skorzystano również z narzędzia, które sprawdza i ocenia stronę: SortSite Scan Report (https://www.powermapper.com/products/sortsite/checks/accessibility-checks/), która po skanowaniu pod względem WCAG 2.1 spełnia wymagania w około 80%.

              Strona internetowa www. spsuszec.edupage.org jest częściowo zgodna z ustawą z dnia 4 kwietnia 2019 r. o dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych podmiotów publicznych z powodu niezgodności lub wyłączeń wymienionych poniżej:

              - filmy nie posiadają napisów dla osób głuchych,

              - błędna nawigacja za pomocą skrótów klawiszowych,

              - brak transkrypcji dokumentów,

              - niewystarczający kontrast (Od 2.51 do 3.15 gdzie zalecany to 4.5:1),

              - błędne redagowanie tekstów na stronie,

              - słabo widoczny fokus.


              Dokłada się starań, aby spełniać warunki dostępności cyfrowej stron internetowych.

              Ułatwienia na stronie internetowej
              - możliwość powiększenia wielkości liter na stronie.

              Data sporządzenia deklaracji
              Deklarację sporządzono dnia 23.09.2020r.

              Informacje zwrotne i dane kontaktowe
              W przypadku problemów z dostępnością strony internetowej prosimy o kontakt mailowy: spsuszec@op.pl; Kontaktować można się także dzwoniąc na numer telefonu 32 2124219.  Tą samą drogą można składać wnioski o udostępnienie informacji niedostępnej oraz składać żądania zapewnienia dostępności.

              Procedura wnioskowo - skargowa
              Każdy ma prawo do wystąpienia z żądaniem zapewnienia dostępności cyfrowej strony internetowej, aplikacji mobilnej lub jakiegoś ich elementu. Można także zażądać udostępnienia informacji za pomocą alternatywnego sposobu dostępu, na przykład przez odczytanie niedostępnego cyfrowo dokumentu, opisanie zawartości filmu bez audiodeskrypcji itp. Żądanie powinno zawierać dane osoby zgłaszającej żądanie, wskazanie, o którą stronę internetową lub aplikację mobilną chodzi oraz sposób kontaktu. Jeżeli osoba żądająca zgłasza potrzebę otrzymania informacji za pomocą alternatywnego sposobu dostępu, powinna także określić dogodny dla niej sposób przedstawienia tej informacji. Podmiot publiczny powinien zrealizować żądanie niezwłocznie, nie później niż w ciągu 7 dni od dnia wystąpienia z żądaniem. Jeżeli dotrzymanie tego terminu nie jest możliwe, podmiot publiczny niezwłocznie informuje o tym wnoszącego żądanie, kiedy realizacja żądania będzie możliwa, przy czym termin ten nie może być dłuższy niż 2 miesiące od dnia wystąpienia z żądaniem. Jeżeli zapewnienie dostępności cyfrowej nie jest możliwe, podmiot publiczny może zaproponować alternatywny sposób dostępu do informacji. W przypadku, gdy podmiot publiczny odmówi realizacji żądania zapewnienia dostępności lub alternatywnego sposobu dostępu do informacji, wnoszący żądanie może złożyć skargę w sprawie zapewniana dostępności cyfrowej strony internetowej, aplikacji mobilnej lub elementu strony internetowej, lub aplikacji mobilnej. Po wyczerpaniu wskazanej wyżej procedury można także złożyć wniosek do Rzecznika Praw Obywatelskich.

              Dostępność architektoniczna
              Placówka szkolna składa się z jednego  budynku: Szkoła Podstawowa . Budynek szkolny jest częściowo przystosowany dla osób niepełnosprawnych: posiada wjazd dla wózków inwalidzkich przy drugim wejściu oraz windę umożliwiającą wejścia na I piętro w dobudowanej części szkoły, w tej części na parterze znajduje się także toaleta przystosowana do potrzeb osób niepełnosprawnych.

              Informacja o dostępności tłumacza języka migowego:

              Szkoła nie posiada tłumacza migowego.

          • Szczepienie lisów wolno żyjących w 2020 r.
            • Szczepienie lisów wolno żyjących w 2020 r.

            • Śląski Wojewódzki Lekarz Weterynarii informuje, że w dniach 12 - 30 września 2020 r. na terenie województwa śląskiego prowadzona będzie akcja szczepienia przeciwko wściekliźnie lisów wolno żyjących. Akcja będzie prowadzona przy użyciu samolotów startujących z lotniska Katowice - Muchowiec. Szczepionka zostanie zrzucona z wysokości około 200 metrów, na obszarze woj. śląskiego o powierzchni 7316 km2.

              Więcej ...informacja-prasowa-akcja-szczepienia-lisow-2020-r.pdf

          • Witaj szkoło!
            • Witaj szkoło!

            • Dnia 1 września rozpoczął się nowy rok szkolny. Uczniowie klas IV – VIII powitali go o godz. 8.00. Klasy IV spotkały się na sali gimnastycznej z dyrektor Anetą Hanak, która przywitała uczniów i przedstawiła nowych wychowawców. Uczniowie klas V – VIII spotkali się ze swoimi wychowawcami w klasach. Uczniowie klas I – III rozpoczęli rok szkolny o godz. 11.00. Uczniowie klas II i III ze swoimi wychowawcami w klasach. Uczniowie klas I wraz z rodzicem na hali sportowej, gdzie dyrektor szkoły gorąco ich powitała, życzyła dobrego szkolnego startu i zaprezentowała wychowawców. Uczniowie klas starszych przedstawili dla pierwszaków krótki powitalny program.  W uroczystości wzięli również udział zastępca wójta pan Krzysztof Majeran i dyrektor GZUW Suszec Zbigniew Łoza.

              Zapraszamy do albumu fotograficznego

          •   Wybory do Samorządu Szkolnego
            • Wybory do Samorządu Szkolnego

            • Drodzy Uczniowie,

              Jak co roku, wspólnie musicie wybrać skład Samorządu Uczniowskiego. Ze względu na panującą sytuację tegoroczne wybory będą miały inny charakter. Prosimy, aby osoby chętne (z klas VI - VIII) zaprezentowały swoje pomysły na plakacie, który za zgodą rodzica/prawnego opiekuna zostanie umieszczony na stronie Szkoły. Na Wasze plakaty czekamy do 7.09.2020r.

              Opiekunowie Samorządu: Lucyna Kozak-Stylok oraz Anna Kozaczuk.

              Plakaty wraz ze zgodą rodzica prosimy przesłac na adres:

              a.kozaczuk@suszec.edukacja-pszczyna.pl

              lub

              l.kozak@suszec.edukacja-pszczyna.pl

               

          • Rozpoczęcie roku szkolnego 2020/2021
            • Rozpoczęcie roku szkolnego 2020/2021

            •  

              godz. 8.00 – klasy IV – przychodzą wyznaczonym wejściem i przechodzą do sali gimnastycznej zachowując reżim sanitarny

              godz.8.00 – kl. V - VIII przychodzą wyznaczonym wejściem i przechodzą do klas wskazanych przez  wychowawców zachowując reżim sanitarny

              godz. 9.30 – msza św. (delegacje z wszystkich klas)

              godz. 11.00 -  klasy I – dziecko + 1 rodzic /opiekun prawny wejściem głównym na halę sportową, zachowując reżim sanitarny.
              W tym roku również w związku z obecną sytuacją nie przynosimy do szkoły rogów obfitości /tyt.

               

              godz. 11.00 - klasy II i III – wchodzą wyznaczonym wejściem i przechodzą do klas wskazanych przez wychowawców, zachowując reżim sanitarny

              UWAGA!

              Nie tłoczymy się przy wejściach do szkoły, czekamy na terenie szkoły na  wejście zachowując dystans 1,5 m. i przechodzimy bezpośrednio we wskazane miejsca.

               Dbamy na każdym kroku o bezpieczeństwo swoje i innych!

          •  Zapisy do świetlicy szkolnej na rok szkolny 2020/2021
            • Zapisy do świetlicy szkolnej na rok szkolny 2020/2021

            • Do świetlicy szkolnej zapisujemy tylko uczniów klas I – III oraz dowożonych do szkoły busem z uwzględnieniem następujących ograniczeń:

              1. Świetlica organizuje zajęcia opiekuńczo-wychowawcze dla uczniów, którzy pozostają w szkole poza zajęciami przewidzianymi w planie zajęć ze względu na czas pracy rodziców/opiekunów prawnych i ze względu na oczekiwanie na odwóz busem.
              2. W pierwszej kolejności będą przyjmowani uczniowie, których oboje rodzice są pracownikami systemu ochrony zdrowia, służb mundurowych, pracownikami handlui przedsiębiorstw produkcyjnych, realizujący zadania związane z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 w strefie czerwonej i żółtej, a następnie uczniowie obojga pracujących rodziców

              Apelujemy o przemyślane decyzje związane z zapisem dziecka do świetlicy w obecnej sytuacji epidemiologicznej, rzeczywiste rozpoznanie potrzeb w tym zakresie i nie narażenie bez potrzeby swego dziecka na pobyt w grupie. Cały czas staramy się o bezpieczeństwo i zdrowie dzieci i nasze!

              Wypełnione karty prosimy jak najszybciej złożyć w skrzynce pocztowej przy drzwiach wejściowych szkoły, aby można było  dokonać szybkiej rekrutacji grup.

              Do pobrania:

              Karta-zgloszenia-dziecka-do-swietlicy-szkolnej_2020-2021.pdf

               

          • Informacja dla rodziców uczniów klas I
            • Informacja dla rodziców uczniów klas I

            • Warto, aby uczeń posiadał:

              W PIÓRNIKU (TORNISTRZE): trójkątny ołówek ułatwiający naukę pisanialub ołówek HB o średniej twardości (np. ołówek BIC 650 HB) z nasadką ułatwiającą prawidłowy chwyt, gumka, temperówka, kredki ołówkowe, kolorowe długopisy, klej (najlepiej w sztyfcie), linijka, nożyczki, smycz na klucz do szafki (podpisana).W TORNISTRZE: zeszyt w cienkie linie, zeszyt w kratkę, patyczki do liczenia, tekturowa teczka A – 4 na gumkę lub wiązana.

              W USZTYWNIANEJ TECZCE FORMATU A – 4 (Z RĄCZKĄ LUB GUMKĄ)NA ARTYKUŁY PLASTYCZNO - TECHNICZNE: blok rysunkowy biały, blok rysunkowy z kolorowymi kartkami, blok techniczny biały, blok techniczny z kolorowymi kartkami, papier kolorowy (wycinanka), kredki świecowe, plastelina, klej magic, farby plakatowe, pędzel, kubek na wodę, podkładka do malowania farbami.Proszę opisać teczkę imieniem i nazwiskiem dziecka.W – F: strój gimnastyczny w podpisanym woreczku (biała koszulka, granatowe lub czarne spodenki, halówki z białą podeszwą).

              W SZAFCE (W SZATNI): zmienne obuwie (sportowe)

              Podręczniki i zeszyty ćwiczeń dzieci otrzymają w szkole.