• Aktualności

            • Dzień Piżamy

            • 26 pażdziernika w naszej szkole obchodziliśmy Dzień Piżamy. Tego dnia większość uczniów i tych najmłodszych i tych starszych pojawiła się w szkole w piżamach, szlafrokach, kombinezonach piżamowych. Celem obchodów tego święta jest zwrócenie uwagi na zdrowie i empatię oraz solidarność z dziećmi cieżko chorymi. 

          • W poszukiwaniu muchomora - klasa 2a
            • W poszukiwaniu muchomora - klasa 2a

            • 24 października 2023 roku uczniowie z klasy 2a uczestniczyli w zajęciach terenowych w lesie. Znaleźli piękne okazy muchomorów czerwonych i hub. Obserwowali zmiany zachodzące w przyrodzie jesienią oraz świetnie poradzili sobie z rozpoznawaniem drzew liściastych i iglastych.

              Zdjęcia w galerii

            • Jubileusz chóru szkolnego PAROLE MELODICHE.

            • W dniu 22.10.2023 r. w gościnnych progach Gminnego Ośrodka Kultury w Suszcu o godz. 18.00 miał miejsce niezwykły koncert z okazji jubileuszu 30 lecia chóru szkolnego PAROLE MELODICHE. Założycielką chóru jest Pani Alicja Pastuszka-Koczar - nauczycielka muzyki. Wśród zaproszonych gości byli wójt gminy Suszec Pan Marian Pawlas, dyrektor GZUW w Suszcu Pan Jakub Raczkiewicz, przewodniczący Rady Gminy Pan Szymon Sekta, przewodniczący Komisji Oświaty Pan Andrzej Urbanek, przewodniczący Związku Górnośląskiego koło Suszec Pan Wojciech Lala oraz rodzice, absolwenci chóru, mieszkańcy gminy Suszec.

              Do wspólnego świętowania zaproszono:

               chóry i zespoły, które wywodzą się z chóru „Parole Melodiche” lub z chórem przez wiele lat współpracowały:

              ·  Chór Canticum Novum - na czele z dyrygentami: Barbarą Cichoń i Szymonem Cichoniem

              ·   Schola działająca przy kościele w Suszcu - na czele z dyrygentami: Anną Garus i Tomaszem Mikołajcem

              ·   Klub Piosenki Ballo z MOKu w Żorach prowadzony przez Panią Alicję Pastuszkę-Koczar

              ·  Chór Pianoforte z Zespołu Szkolno - Przedszkolnego w Radostowicach działający również przy OPP w Pszczynie, któremu przewodniczyła Pani Katarzyna Machnik, a tego wieczoru akompaniował mu Pan Mirosław Lachowski.

              Życzeniom i życzliwym słowom skierowanym do Pani dyrygent Alicji Pastuszki-Koczar nie było końca.... . Na salę, podczas wspólnego odśpiewania chórowi Parole Melodiche tradycyjnego STO LAT!, wjechał okolicznościowy tort.

              Poczęstunek dla gości, występujących zespołów przygotowali fantastyczni rodzice, na których pomoc zawsze możemy liczyć. Podziękowania dla nich kierujemy na ręce przewodniczącej Rady Rodziców Pani Beaty Jawor.

              Były także podziękowania dla nauczycieli, którzy pomagali chórowi w różnych sytuacjach przez te 30 lat. Szczególne dla Pani Aleksandry Kuzi-Gottwald, która przygotowała prezentację na jubileusz.

               

              Zapraszamy do pobrania materiałów z uroczystości:

              Koncert

              GOK - zdjęcia

              Powiat - zdjęcia

              Prezentacja

            • Podsumowanie akcji zbierania żołędzi i kasztanów

            • W dniu 19.10.2023 r. w naszej szkole odbyła się zbiórka kasztanów i żołędzi dla zwierząt, które są pod opieką Ośrodka Hodowli Żubrów i Edukacji Leśnej w Nadleśnictwie Kobiór. Głównymi założeniami przeprowadzonej akcji było wykształcenie u młodego pokolenia wrażliwości na los zwierząt, propagowanie nawyków ekologicznych wśród uczniów oraz nauka racjonalnego gospodarowania zasobami naturalnymi.
              Uczniowie naszej szkoły wykazali się ogromnym zaangażowaniem i determinacją, dzięki czemu udało się zebrać ogromną ilość pokarmu – ponad 1260 kg. Pokazaliśmy, że los zwierząt żyjących w lasach nie jest nam obojętny.
              Nasze zbiory zostaną umieszczone w odpowiednich miejscach w lesie i będą w okresie zimowym pokarmem m.in. dla dzików, saren i jeleni. Dzięki temu, że żołędzie i kasztany zawierają duże ilości składników odżywczych oraz witamin, umożliwią zwierzętom lepsze przetrwanie okresu zimowego.


              Wszystkim zaangażowanym, którzy brali czynny udział w akcji należą się ogromne podziękowania.

            • Zawody sportowe

            • Powiatowo-rejonowe zawody w sztafetowych biegach przełajowych oraz zawody wojewódzkie w Rudzie Śląskiej 

              12 października br. rozegrane zostały powiatowo-rejonowe zawody w sztafetowych biegach przełajowych w Łące. Nasza szkoła odniosła ogromny sukces. W karegorii chłopców klas IV-VI zajęliśmy I miejsce w powiecie i rejonie i awansowaliśmy do zawodów wojewódzkich! Dziewczynki z tego samego rocznika zajęły również I miejsce w powiecie, ale już 3 w rejonie co nie daje już awansu dalej, a jest także ogromnym sukcesem. Roczniki starsze uplasowały się na miejscach poza podium, lecz walczyły do końca i wszyscy ukończyli bieg w trudnym terenie.

              Na zawodach wojewódzkich w Rudzie Śląskiej uczniom nie udało się wywalczyć miejsc medalowych wśród 16 szkół z całego województwa. Jednak za udział i zaangażowanie należą im się ogromne gratulacje. Myślę, że jeszcze o nich usłyszymy ...

            • Dzień Edukacji Narodowej

            • Dzień Edukacji Narodowej to polskie święto oświaty i szkolnictwa wyższego ustanowione 1792 r. Upamiętnia rocznicę powstania Komisji Edukacji Narodowej, która została utworzona z inicjatywy króla Stanisława Augusta Poniatowskiego i zrealizowana przez Sejm Rozbiorowy w dniu 14 października 1773 roku. ​​​​​​​​​​​​​​​​​

              13 października w naszej szkole odbyły się uroczyste akademie z okazji Dnia Edukacji Narodowej.

            • Akcja charytatywna POLA NADZIEI

            • W dniach od 02.10.23 r. do 03.10.23 r.  nasza szkoła wzięła udział w ogólnopolskiej akcji Pola Nadziei. Członkowie Szkolnego Wolontariatu sprzedawali cebulki żonkili. Zebrane pieniądze zostaną przekazane na potrzeby hospicjum im. Jana Pawła II w Żorach.

              Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy zakupili cebulki żonkili.

               „Pola Nadziei” to międzynarodowa akcja przypominająca o osobach nieuleczalnie chorych, cierpiących w domach i hospicjach. Jej celem jest:

              • pozyskiwanie środków finansowych na potrzeby hospicjów opiekujących się ludźmi chorymi na raka,
              • edukacja dotycząca metod pracy z nieuleczalnie chorymi,
              • propagowanie w społeczeństwie postaw otwartych na drugiego, zwłaszcza cierpiącego człowieka.

              Każdego roku w wielu miejscach na świecie, tysiące ludzi bierze udział w programie „Pola Nadziei”, sadząc cebulki żonkili. Z nadejściem zaś wiosny, wolontariusze wychodzą na ulice miast, aby wręczać żonkile osobom wspierającym hospicja.

              Żonkile są międzynarodowym symbolem akcji „Pola Nadziei", a żonkile zasadzone jesienią  w ogrodzie  zakwitną na wiosnę, o porze, w której wszystko budzi się do nowego życia. Żonkile więc zawierają w sobie symbolikę metamorfozy życiowych przemian 
              i wskazują na transcendentalny wymiar cierpienia, które „rodzi nową jakość życia". Rozkwitłe żonkile przypominają nam o wartości i tajemnicy życia człowieka.

            • Współzawodnictwo Sportowe Szkoły

            • Gminne zawody w sztafetowych biegach przełajowych na Gwarusiu

              Uczniowie naszej szkoły wywalczyli awans do zawodów powiatowo-rejonowych w sztafetowych biegach przełajowych w Łące. Wszystkie grupy wiekowe zajęły I miejsce na zawodach gminnych pokonując szkoły z Rudziczki, Kobielic, Kryr i Radostowic. Gratulujemy i trzymamy kciuki w zmaganiach ze szkołami z powiatu pszczyńskiego.

              Więcej zdjęć w galerii

            • Memoriał im. Alojzego Pławeckiego w Łące

            • Zawody lekkoatletyczne w  biegach przełajowych

              16 chętnych uczniów naszej szkoły wzięło udział w zmaganiach na trudnej trasie biegów przełajowych w Łące. Deszcz nie przeszkodził i we wspaniałym stylu nasi sportowcy w różnych kategoriach wiekowych, każdy punktując wywalczyli drużynowo II miejsce a sporo osób zajęło miejsca indywidualne na podium.
              Mikołaj Waleczek I miejsce, Marcelina Siuta II miejsce, Adam Paszek III miejsce, Wiktoria Oślislok III miejsce, Wiktor Smak III miejsce.
              Pozostali uczniowie tuż za podium: Jessica Brzóstek, Matylda Klimke, Filip Kos, Filip Płucienniczak, Tobiasz Adamski, Michał Sznapka, Maksymilian Zmełty, Anna Teteriatyk.

              Gratulujemy !!!

            • Wycieczka do Wilna

            • Wycieczka do Wilna

              W dniach 27-29 września uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w wycieczce na Litwę. Nasi uczniowie wraz z 270 innymi uczniami województwa śląskiego odwiedzili miejsca pamięci narodowej, szkoły polskie oraz zwiedzali Wilno. Uczestniczyliśmy w uroczystościach złożenia kwiatów w miejscu urodzenia Marszałka Józefa Piłsudskiego. Odbył się także uroczysty apel na cmentarzu wileńskim na Rosie gdzie znajduje się grobowiec matki marszałka i jego serce. W drodze na Litwę mieliśmy okazję zobaczyć miejscowość rodzinną Ks. Jerzego Popiełuszki i spotkać się z jego rodziną. kolejnego dnia gościliśmy w maleńkiej polskiej szkole w Jasennikach, gdzie byliśmy bardzo serdecznie przyjęci a nasi uczniowie obdarowali dzieci tej szkoły drobnymi upominkami. Kolejno uczestniczyliśmy w bardzo uroczystym apelu w gimnazjum w Mickulinach i tam już uczniowie na koniec dnia bawili się na wspólnej dyskotece. W ostatnim dniu zwiedziliśmy Wilno, odbyła się specjalnie dla nas msza św. przed obrazem Matki Bożej Ostrobramskiej. Na zakończenie dnia zwiedziliśmy Twierdzę w Trokach i posileni tradycyjnymi litewskimi kibinami udaliśmy się w długą drogę powrotną do domu. Wyjazd naszych uczniów był wyróżnieniem dla szkoły w ramach pomocy uczniom na kresach. Bardzo dobra organizacja i wspaniała atmosfera, integracja uczniów przyniosła niezapomnianych wrażeń i przyjaźni na lata.

              Więcej zdjęć w galerii