• Wymiana szkolna 18.09 - 24.09.2023

• 7 dni trwało spotkanie uczniów Szkoły Podstawowej w Suszcu z kolegami z niemieckiej szkoły w Nortorf, znajdującej się w niemieckim landzie Schlezwig-Holstein. Przez ten tydzień niemieccy goście mieszkali w domach polskich uczniów i wspólnie realizowali bogaty program. Obejmował on  wycieczki do Pszczyny, Wieliczki, Krakowa, a także do Parku Linowego w Ustroniu. Młodzież wzięła udział w warsztatach tanecznych oraz rozgrywkach sportowych, a także w rozmaitych  zabawach integracyjnych i grach terenowych. Dzięki tym działaniom uczniowie zintegrowali się, lepiej poznali i przełamali stereotypy w myśleniu o sobie nawzajem. Zostali także zmotywowani do nauki języków obcych. Podsumowaniem wymiany było pożegnalne spotkanie z udziałem rodziców, p. Dyrektor Anety Hanak, wójta Gminy Suszec p. Mariana Pawlasa oraz dyrektora GZUW p. Jakuba Raczkiewicza. Suszeccy uczniowie razem z niemieckimi kolegami zaprezentowali tańce śląskie, brawadę i chodzonego. Projekt nosił tytuł „Jesteśmy sąsiadami jesteśmy przyjaciółmi!” – „Wir sind Nachbarn, wir sind Fruende!”.

Wymianę młodzieży zorganizowały p. Alicja Pastuszka-Koczar i p. Aleksandra Kuzia-Gottwald, a ze strony niemieckiej opiekę nad uczniami sprawowały p. Alla Pufahl oraz p. Elke Briesemeister.

Projekt został dofinansowany przez Polsko-Niemiecką Współpracę Młodzieży. Dzięki tej organizacji udało się zaprosić do Suszca niemiecką młodzież oraz sfinansować wyjazd uczniów z Suszca do Niemiec. Rewizyta odbędzie się w listopadzie.

Organizatorzy wymiany składają serdeczne podziękowania uczniom i rodzicom, którzy gościli niemieckich uczniów w swoich domach, a także Gminie Suszec i Starostwu Powiatowemu w Pszczynie za gadżety reklamowe.

• Podsumowanie akcji zbierania nakrętek wrzesień 2023 r.

• W dniu 21.09.2023 r. Rada Samorządu Uczniowskiego zorganizowała zbiórkę nakrętek. Jest nam niezmiernie miło poinformować, iż w tegorocznej zbiórce udało nam się zebrać ponad 305 kg nakrętek. Przeprowadzona akcja wspomoże Pana Krzysztofa w walce o powrót do zdrowia. Po raz kolejny społeczność naszej szkoły okazała serce i wrażliwość wobec osoby chorej i cierpiącej.

Serdecznie dziękujemy za Wasze wsparcie!!!

• DZIEŃ KROPKI

• INTERNATIONAL DOT DAY

W  piątek 15 września obchodziliśmy International Dot Day, czyli MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ KROPKI. Święto to swój początek zawdzięcza książce Petera Reynoldsa „The Dot”, która opowiada historię Vashti, dziewczynki przekonanej, że nie potrafi rysować, ale dzięki malutkiej kropce i zachęcie ze strony nauczycielki udaje jej się uwierzyć w siebie. Odkrywa w sobie moc kreatywności. Moc drzemiącą w każdym z nas.

Dzień Kropki to święto kreatywności, odwagi i rozwijania ukrytego talentu. Ma ono zachęcić do odkrywania talentów oraz dodać odwagi, by pokazywać je światu.Uczniowie i nauczyciele włączyli się w obchody tego wyjątkowego dnia. Włożyli elementy stroju w kropki lub przykleili na ubrania kropeczki. Klasy młodsze wykonały ciekawe prace plastyczne zainspirowane kropką.

Zachęcamy  do lektury książeczki i obejrzenia filmiku.

• Omdlenie - przyczyny, diagnostyka, pierwsza pomoc, zapobieganie

• W załączeniu przekazujemy ulotkę przygotowaną przez studentów z Uniwersytetu Medycznego im. Piastów Śląskich we Wrocławiu we współpracy z Ministerstwem Edukacji i Nauki. Materiał zawiera najważniejsze informacje dotyczące m.in. przyczyn omdleń, ich charakterystycznych objawów czy sposobów na zmniejszenie ryzyka omdleń.
              ulotkaomdlenia.pdf