• Aktualności

            • Zbiórka zakrętek

            • W dniach 28 i 31 maja w godzinach od 7.20 - 8.00 w naszej szkole odbyła się zbiórka plastikowych zakrętek. Zebraliśmy 527,5 kg  zakrętek, które zostały przeznaczane dla chorego Filipka - wsparcie akcji charytatywnej BOHATEROWIE MACIUSIA dla Filipka - Walka z SMA.

              Dziękujemy wszystkim za udział w akcji!

            • Moc prezentów z UNICEF

            • Wszyscy lubimy otrzymywać prezenty, odpakowywać, cieszyć się nimi. Czy zaś istnieje taki prezent, który może uratować życie?  Jak najbardziej. Są bowiem na świecie dzieci, dla których największym marzeniem jest być zdrowym, prawidłowo się rozwijać oraz chodzić do szkoły i uczyć się. Ich sytuacji poświęcony jest projekt edukacyjny “Moc prezentów z UNICEF”.

              https://www.youtube.com/watch?v=Zx-HR9G-y_0

              Nasi uczniowie poznali już historię swoich rówieśników z Gwatemali, których życie zmienił huragan. Takich dzieci jest dużo więcej - dotkniętych skutkami kataklizmu czy mieszkających w regionach bez odpowiednich warunków do życia. Wszędzie tam, gdzie potrzebna jest natychmiastowa pomoc, UNICEF działa od razu. Pomaga, dostarczając produkty humanitarne, dzięki którym dzieci i ich rodziny są bezpieczniejsze i mogą lepiej funkcjonować. 

              Dlatego też włączamy się do projektu “Moc prezentów UNICEF”. Dzięki niemu nasi uczniowie mogą więcej dowiedzieć się na temat znaczenia pomocy humanitarnej i sytuacji mieszkańców krajów rozwijających się oraz kształtują postawy zaangażowania społecznego. 

              Informujemy również, że można indywidualnie wesprzeć działania pomocowe na rzecz najbardziej potrzebujących dzieci na świecie.

              Jak działa taki “Prezent bez pudła”?

              UNICEF Polska od 10 lat prowadzi programPrezenty bez pudła”. Na stronie prezentybezpudla.pl można znaleźć produkty humanitarne, które organizacja dostarcza najmłodszym. Każdy może wybrać konkretny prezent-produkt humanitarny, który chce podarować potrzebującym dzieciom. Następnie przekazuje organizacji darowiznę, zaś pracownicy UNICEF w imieniu Darczyńcy kupują i dostarczają produkt tam, gdzie jest obecnie najbardziej potrzebny.

              INSTRUKCJA PRZEKAZANIA DAROWIZNY w poniższym linku

              Instrukcja_przekazania_darowizny_-_Moc_Prezentow_UNICEF_(1).pdf

            • 1 CZERWCA - DZIEŃ DZIECKA

            • Zapraszamy również do zapoznania się z prezentacją multimedialną ukazującą Prawa Dziecka.

              Prezentację wykonali: Paweł Płonka oraz Miłosz Czorny z klasy 7a.

              Tak świętowali ten dzień nasi uczniowie w swoich domach

              A tak w szkole 2 czerwca  - zapraszamy do galerii

            • Wczesne wspomaganie rozwoju dzieci przedszkolnych na terenie Gminy Suszec od 1 września 2021r.

            • Informacja GZUW Suszec

              Informujemy rodziców, iż od 1.09. 2021 r.  w Zespole Szkolno- Przedszkolnym w Kryrach  będą prowadzone  zajęcia wczesnego wspomagania rozwoju  (WWR)  dla  dzieci  przedszkolnych z terenu Gminy Suszec.  Rodzice, którzy posiadają   aktualne opinie  Poradni Psychologicznej  - Pedagogicznej,   mogą  zgłaszać się u Dyrektora zespołu w celu zaplanowania tych zajęć,  zgodnie z odpowiednimi przepisami.

              Kontakt telefoniczny lub mailowy do Dyrektora: Tel. 032 212 22 13, zsp.kryry@wp.pl

               

            • 15 maja - Dzień Niezapominajki

            • Pomysłodawcą Święta Polskiej Niezapominajki był Andrzej Zalewski, prowadzący „Ekoradio” w radiowej Jedynce. Święto przyrody, po raz pierwszy odbyło się 15 maja w 2002r., ma promować polską przyrodę i przypominać o jej ochronie. Dodatkowo „nie-zapominajka” ma na celu zachowanie od zapomnienia ważnych chwil w życiu, osób, miejsc oraz sytuacji, lokalnych tradycji. Święto to zachęca nas do pamiętania o bliskich, życzliwości i otwarcia na drugiego człowieka, dostrzeżenia go na własnym osiedlu, dzielnicy czy mieście, przypomina o istocie dbania o nasze otoczenie.

              Niezapominajka, to z języka greckiego „mysie uszko” (mys-mysz i us-uszko). W Polsce często nazywana jest niezabudką. To kwiat, który najczęściej kojarzymy z dzieciństwem, sielskimi widokami i bieganiem po łące. Należy do roślin ogórecznikowatych, łatwych w uprawie, nie wymagających czasochłonnej pielęgnacji. Dlatego spotkać go można na wielu kontynentach. Najczęściej spotykamy niezapominajki w kolorze niebieskim z żółtymi środkami, ale są również białe czy różowe, choć rzadziej występujące. 

              Źródło: https://www.ekokalendarz.pl/kategoria/swieta/dzien-niezapominajki/

            • Majówka

            • Uczniowie klas drugich i trzecich zapraszają do obejrzenia prac o tematyce patriotycznej, które wykonali na lekcjach edukacji informatycznej.

            • Międzynarodowy Dzień Strażaka

            • Międzynarodowy Dzień Strażaka zainicjował australijski strażak J.J. Edmondson z Melbourne na pamiątkę tragicznie zmarłych pięciu kolegów – strażaków w grudnia 1998 roku w Linton. Próbowali ratować czyjeś życie i mienie w czasie pożaru. Międzynarodowe święto obchodzone jest 4 maja, w dniu wspomnienia w Kościele katolickim Świętego Floriana. W Polsce od 2003 roku obchodzony jest jako Święto Zawodowe, ustanowione przez Sejm Rzeczypospolitej Polskie.

              Wszystkim strażakom dziękujemy za ich trud i narażanie życia.

            • Święta Majowe

            • Zapraszamy do obejrzenia prac uczniów, którzy wzięli udział w ogólnopolskim konkursie plastycznym #NaszaFlagaPL. 

            • Plan luzowania obostrzeń na maj

            • OD 1 MAJA
              Jednolite zasady bezpieczeństwa w całym kraju
              Sport – uprawianie sportu w obiektach sportowych na świeżym powietrzu:
              - limit – max. 50 osób
              Sport – uprawianie sportu w krytych obiektach sportowych oraz na basenach:
              - dla zorganizowanych grup dzieci i młodzieży
              - max. 50 proc. obłożenia obiektu

              OD 4 MAJA
              Edukacja – szkoły podstawowe:
              nauka stacjonarna dla klas 1-3 szkoły podstawowej

              - ścisły reżim sanitarny – m.in. wietrzenie sal podczas przerw oraz dezynfekcja placówek w weekendy

              OD 15 MAJA
              Noszenie maseczek na świeżym powietrzu – zniesienie obowiązku: Jeżeli wskaźnik zakażeń na 100 tys. osób spadnie poniżej 15 – możliwe będzie zniesienie obowiązku noszenia maseczek na świeżym powietrzu. Bez zmian pozostanie obowiązek zakrywania nosa i ust za pomocą maseczki w pomieszczeniach zamkniętych.

              Edukacja – szkoły podstawowe i średnie:
              - nauka hybrydowa dla klas 4-8 szkół podstawowych
              - nauka hybrydowa dla klas 1-4 szkół średnich
              - ścisły reżim sanitarny: wietrzenie sal podczas przerw, dezynfekcja placówek w weekendy
              Sport – uprawianie sportu w obiektach sportowych na świeżym powietrzu:
              - max 25 proc. Publiczności

              OD 29 MAJA
              Sport – uprawianie sportu na krytych obiektach sportowych i basenach:
              - obiekty dostępne dla wszystkich
              - max obłożenie do 50 proc. (z widownią)
              Sport – uprawianie sportu na siłowniach, w klubach fitness, solaria:
              - limit 1 osoby na 15m2
              - działalność w ścisłym reżimie sanitarnym
              Edukacja – szkoły podstawowe i średnie:
              nauka stacjonarna dla wszystkich uczniów
              - ścisły reżim sanitarny: wietrzenie sal podczas przerw, dezynfekcja placówek w weekendy.

            • 29 kwietnia - Międzynarodowy Dzień Tańca

            • Święto tańca ustanowione zostało w 1982 roku. Dzień obchodów został wybrany na pamiątkę chrztu francuskiego choreografa, tancerza, twórcy nowoczesnego baletu Jeana-Georgesa Noverre (1727-1810).

              Od samego początku istnienia święta, co roku, spośród wybitnych osobowości związanych z tańcem, wybierana jest jedna osoba, która przygotowuje orędzie na Międzynarodowy Dzień Tańca. Komitet Międzynarodowego Instytutu Teatralnego (ITI-UNESCO) co roku wybiera także jedno z miast na świecie, w którym organizuje obchody święta, podczas których organizowane są pokazy i warsztaty taneczne, wykłady i spotkania z wybitnymi osobowościami związanymi z tańcem.

              Obchody Dnia Tańca 2021

              W latach 2020  i 2021 ze względu na pandemię COVID – 19, obchody święta organizowane są online. Wydarzenia można śledzić na oficjalnej stronie  Międzynarodowego  Dnia Tańca https://www.international-dance-day.org/ (strona w języku angielskim).

              W prezentacji przygotowanej przez Waszych kolegów możecie przybliżyć informacje dotyczące POLSKICH TAŃCÓW NARODOWYCH.

              Źródło: https://halloween.friko.net/miedzynarodowy-dzien-tanca.html

              Prezentację wykonali uczniowie: Hanna Paszek i Artur Gumiński

            • 23 kwietnia - ŚWIATOWY DZIEŃ KSIĄŻKI I PRAW AUTORSKICH

            • Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich obchodzony jest nieprzypadkowo 23 kwietnia. Data ta wybrana została jako symboliczna dla literatury światowej. W tym dniu w roku 1616 zmarli Miguel de CervantesWilliam Szekspir i historyk peruwiański Inca Garcilaso de la Vega (przy czym datę śmierci Szekspira podaje się według kalendarza juliańskiego, a pozostałych dwóch – według gregoriańskiego). Na ten sam dzień przypada również rocznica urodzin lub śmierci innych wybitnych pisarzy, np. Maurice’a DruonaHalldóra LaxnessaVladimira NabokovaJosepa Pla i Manuela Mejía Vallejo. W Wielkiej Brytanii i Irlandii Światowy Dzień Książki wyjątkowo obchodzony jest w pierwszy czwartek marca, tak aby święto to wypadało w trakcie semestru szkolnego

              Pomysł organizacji święta zrodził się w Katalonii, a jego pomysłodawcą był dziennikarz, wydawca i promotor czytelnictwa Vicente Clavel. W 1926 roku 6 hiszpański król Alfonso XIII podpisał dekret ustanawiający hiszpański festiwal książki. Święto szybko zdobyło popularność w całej Hiszpanii i krajach hiszpańskojęzycznych. Święto zbiega się tam z hucznie obchodzonym świętem narodowym, dniem patrona Hiszpanii – Świętego Jerzego. Zgodnie z długą tradycją w Katalonii obdarowywano w ten dzień kobiety czerwonymi różami, mającymi symbolizować krew pokonanego przez Św. Jerzego smoka. Z czasem kobiety zaczęły odwzajemniać się mężczyznom podarunkami w postaci książek.

              Międzynarodowe Stowarzyszenie Wydawców wystąpiło do UNESCO z inicjatywą ustanowienia Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich. Konferencja Generalna UNESCO przyjęła odpowiednią rezolucję w Paryżu w 1995 roku.

              Źródło powyższych informacji:
              https://pl.wikipedia.org/wiki/%C5%9Awiatowy_Dzie%C5%84_Ksi%C4%85%C5%BCki_i_Praw_Autorskich https://www.ekokalendarz.pl/kategoria/swieta/swiatowy-dzien-ksiazki/

              Z tej okazji zapraszam do obejrzenia filmików:

              Klikając w poniższe linki możesz sprawdzić swoją wiedzę na temat książki.

              Krzyżówka: https://learningapps.org/view1008027

              Nazwij poszczególne części książki: https://learningapps.org/view703767

              Etapy powstawania książek: https://learningapps.org/view12389071

              Miłej zabawy!

            • Wsparcie w sytuacji kryzysu psychologicznego

            • Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna to jednostka organizacyjna powiatu pszczyńskiego, która udziela wszechstronnej pomocy psychologiczno-pedagogicznej zgodnie z potrzebami uczniów, rodziców i nauczycieli. Jej rola jeszcze bardziej wzrosła w czasie pandemii. Specjaliści z poradni prowadzą działalność terapeutyczną, organizują warsztaty online dla nauczycieli i rodziców oraz pomagają dzieciom, młodzieży, rodzicom i nauczycielom w sytuacjach kryzysowych. Niemal od początku pandemii działa również telefoniczna interwencja w sytuacji kryzysu psychologicznego dzieci, młodzieży i każdego, kto potrzebuje wsparcia, czuje się samotny, źle znosi izolację, obawia się utraty pracy, przeżywa silny lęk lub kryzys emocjonalny.

              Wsparcia udzielają psychologowie oraz interwenci kryzysowi Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Pszczynie oraz Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie.

              Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna:- kom. 502 644 363 przez siedem dni w tygodniu, w godzinach od 8.00 do 18.00

              Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie- można także skorzystać z pomocy psychologa Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie, tel. 32 449 01 45

            • DZIEŃ ZIEMI

            • Każdego roku 22 kwietna wszyscy ludzie na świecie zbierają śmieci, sadzą drzewa, oczyszczają rafy koralowe, pokazują filmy, podpisują petycje i planują lepszą przyszłość naszej planety.
              22 kwietnia to święto NASZEJ PLANETY. Motto tegorocznych obchodów to: „Przywróćmy naszą ziemię”. Z tej okazji zapraszamy do zapoznania się z poniższymi ciekawostkami:

              Prezentację multimedialną przygotowała uczennica klasy 8c – Maja Broncel.

              Źródło: Nadleśnictwo Łopuchówko - https://lopuchowko.poznan.lasy.gov.pl/en/aktualnosci/-/asset_publisher/qyZ4/content/miedzynarodowy-dzien-ziemi

              Z okazji Święta Ziemi uczniowie klas 4-7 podczas lekcji plastyki przygotowali poniższe prace plastyczne. 
              (zamieszczone prace są wskazane losowo)

              Zapraszamy do obejrzenia filmu edukacyjnego – Dzień Ziemi

              Zapraszamy również do wykonania poniższych ćwiczeń:

              1. Wykreślanka - https://learningapps.org/display?v=p8qv1hnxn21

              2. Memory - https://learningapps.org/display?v=pzjrohd5n21