21 listopada chór " Parole Melodiche" wziął udział w Regionalnym Konkursie Piosenki Dziecięcej" Śpiewać każdy może" w Knurowie. W swojej kategorii chór zajął 1 miejsce.
Gratulacje!!!
21 listopada chór " Parole Melodiche" wziął udział w Regionalnym Konkursie Piosenki Dziecięcej" Śpiewać każdy może" w Knurowie. W swojej kategorii chór zajął 1 miejsce.
Gratulacje!!!
Szanowni Państwo,
W październiku w naszej szkole została przeprowadzona akcja charytatywna „Daj misiaka dla dzieciaka”.
Wspólnie udało nam się zebrać aż 86 nowych pluszaków oraz 1 zestaw klocków kreatywnych. Zebrane zabawki dzięki uprzejmości p. Agnieszki Fyrli zostały dostarczone do podopiecznych z Centrum Onkologii w Gliwicach. Wszystkim rodzicom, dzieciom oraz nauczycielom, którzy wsparli naszą zbiórkę serdecznie DZIĘKUJEMY!!
„Jakże byłoby pięknie, gdyby każdy z nas mógł wieczorem powiedzieć: dzisiaj zrobiłem gest miłości wobec drugiego” (Papież Franciszek).
Szkoła Podstawowa w Suszcu wzięła udział w światowych obchodach Międzynarodowego Dnia Praw Dziecka organizowanych przez UNICEF Polska.
W tym roku przypada wyjątkowa - 30. rocznica uchwalenia Konwencji o prawach dziecka. 20 listopada to szczególna data, która powinna zwracać naszą uwagę na dzieci i ich prawa. W 1989 roku Organizacja Narodów Zjednoczonych przyjęła uniwersalny dokument, gwarantujący wszystkim dzieciom na świecie ich prawa. Chronią one dzieci, ale i wspierają je w prawidłowym rozwoju.
Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka z UNICEF to wydarzenie, które jednoczy wszystkie dzieci na świecie. W tym dniu, w wielu krajach, dzieci oraz dorośli podejmują wspólne inicjatywy, których celem jest okazanie wsparcia i solidarności z dziećmi, których prawa nie są respektowane. To radosny dzień, ale z poważnym przesłaniem. W obchody Międzynarodowego Dnia Praw Dziecka włączyły się także placówki edukacyjne w Polsce. Do akcji przystąpiła z zaangażowaniem szkoła w Suszcu, której patronem jest przecież jeden z pionierów współczesnej myśli o dziecku i jego potrzebach – Janusz Korczak. W akcję z dużym entuzjazmem zaangażowali się uczniowie. W trakcie tygodnia poprzedzającego to ważne wydarzenie na lekcjach wychowawczych zapoznawali się w ciekawy i przystępny sposób z Konwencją o prawach dziecka oraz dowiedzieli się o osobach walczących o jej przestrzeganie. Każda klasa przygotowała niesamowite plakaty obrazujące prawa dziecka, zaś konkurs na zilustrowanie wybranego artykułu tego dokumentu, przyniósł efekt w postaci wielu niesamowitych prac. W 30. rocznicę uchwalenia Konwencji zebraliśmy się wspólnie – uczniowie i nauczyciele, by uczcić to ważne wydarzenie i docenić autorów najciekawszych prac i plakatów. Ponadto reprezentanci klas wzięli udział w quizie podsumowującym zarówno teorię jak i praktykę dotyczące praw dziecka, z którymi zapoznawali się przez cały tydzień.
Zdjęcia z wydarzenia w albumie fotograficznym.
Szkoła Podstawowa im. Janusza Korczaka w Suszcu należy do Klubu Szkół UNICEF. Akcje i kampanie, w których bierzemy udział realizowane są dzięki zaangażowaniu naszych uczniów i ich rodziców, za które serdecznie dziękujemy.
12 listopada 2019 r. klasy pierwsze pojechały na wycieczkę do Chlebowej Chaty w Górkach Małych. Podczas zajęć dzieci poznały codzienne życie naszych przodków oraz urządzenia potrzebne do pozyskiwania mąki, masła i twarogu. Uczniowie samodzielnie młócili cepami, mielili mąkę na żarnach, własnoręcznie formowali podpłomyki, oddzielali śmietanę od mleka, ubijali masło oraz wytwarzali twaróg. W starej stodole był czas na zabawę na starych traktorach, wozach i maszynach. Po zakończonej zabawie i zajęciach praktycznych przyszła pora na degustację podpłomyków, chleba żytniego, masła, miodu, smalcu, twarogu oraz kawy zbożowej z mlekiem.
Zdjęcia z wycieczki w albumie fotograficznym.
Dnia 13 listopada odbył się występ siedmiu uczniów z klasy 2b w Przedszkolu przy Szkole Podstawowej w Suszcu. Zaprezentowali piosenkę, która pokazana była w czasie Konkursu Piosenki Miganej i Śpiewanej w Jastrzębiu Zdroju.
Dnia 30 października w Zespole Szkół nr 6 im. Króla Jana III Sobieskiego odbył się Konkurs Piosenki Miganej i Śpiewanej w Jastrzębiu Zdroju. Organizatorem konkursu był Regionalny Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli i Informacji Pedagogicznej "WOM" w Rybniku. W konkursie brało udział 10 zespołów. Wszyscy uczestnicy zajęli I miejsca. Konkurs promował polski język migowy, integrację z osobami głuchymi. Wdrażanie dzieci do tolerancji i promowanie dziecięcej twórczości artystycznej. W konkursie tym brali udział uczniowie z naszej szkoły z klasy 2b.
8 listopada w naszej szkole odbył się uroczysty apel z okazji polskiego święta państwowego, obchodzonego co roku 11 listopada, dla upamiętnienia rocznicy odzyskania przez Naród Polski Niepodległości.
Zdjęcia z uroczystości w albumie fotograficznym.
W dniach od 23.10.19- 30.10.19 uczniowie naszej szkoły wyjechali do Nortorf w ramach rewizyty wymiany polsko- niemieckiej.
Podczas pobytu realizowany był program wymiany, w czasie którego uczniowie brali udział w różnorodnych grach integracyjnych i terenowych. Uczestniczyli także w warsztatach plastycznych i tekstylnych. Zwiedzili takie miasta jak: Hamburg i Lubeka. Zorganizowany także był wyjazd nad Morze Północne do Wattforum Tonning - centrum informacji o Parku Narodowym Szlezwig-Holsztein - Morza Wattowego oraz Sankt Peter Ording. Przy wyjątkowo sprzyjającej pogodzie wszystkim upłynął miło czas przy robieniu zdjęć oraz spacerowaniu po plaży. Interesującym punktem w programie była także wizyta w muzeum czekolady Chocoversum. Ciekawym doświadczeniem okazała się również wizyta w „Dialog im Stillen" w Hamburgu, gdzie uczniowie porozumiewali się tylko gestami, ruchem rąk i mimiką twarzy. Ostatniego dnia uczestnicy wymiany zaproszeni byli do ratusza, gdzie spotkali się z m.in. z burmistrzem miasta Nortorf. Wymiana zakończyła się wieczorkiem pożegnalnym, który zorganizowali rodzice uczniów z Niemiec. Uczniowie przygotowali na tę okazję tańce, film i zdjęcia z wymiany.
Dzięki temu projektowi zostały przełamane bariery językowe, stereotypy i uprzedzenia. Uczniowie stali się bardziej otwarci i nastawieni na współpracę. Przeżyli niezapomniane chwile tworząc wspomnienia na całe życie. Ta niepowtarzalna przygoda wiele wniosła w ich życie.
Wymianę młodzieży zorganizowały p. Alicja Pastuszka-Koczar i p. A. Kuzia-Gottwald, a ze strony niemieckiej opiekę nad uczniami sprawowały p. Alla Pufahl oraz p. Elke Briesemeister. Opiekunem wyjazdu była także p. Monika Zakłos.
Projekt został dofinansowany przez Polsko-Niemiecką Współpracę Młodzieży.
W poniedziałek 28 października br. uczniowie klas V wzięli udział w Programie Naukobus, który zagościł w Szkole Podstawowej w Kryrach.
Program Naukobus to inicjatywa Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego mająca na celu umożliwienie samodzielnego odkrywania nauki dzieciom z małych miejscowości na terenie całej Polski. Naukobus, pełniący rolę mobilnego laboratorium, daje szansę zobaczenia i dotknięcia ponad 20 eksponatów przygotowanych i obsługiwanych przez zespół animatorów z Centrum Nauki Kopernik. Dzieci w praktyczny sposób, poprzez eksperymenty, mogą poznawać tajniki różnych dziedzin nauki, m.in. biologii, fizyki, chemii czy informatyki.
W dniu 15 października w naszej szkole przeprowadzony został próbny alarm pożarowy. Po usłyszeniu alarmu – 3 długich dzwonków, uczniowie wraz z nauczycielami oraz pracownicy sprawnie opuścili budynek szkoły. Celem tych ćwiczeń było uświadomienie przede wszystkim uczniom, a także innym osobom jak należy się zachować w sytuacji zagrożenia.
Zdjęcia w albumie fotograficznym
7 dni trwało spotkanie uczniów naszej szkoły z kolegami z niemieckiej szkoły w Nortorf, których gościliśmy w naszych domach. W tym czasie realizowaliśmy wspólny program w Suszcu i w czasie wycieczek. Zwiedziliśmy Pszczynę, Wieliczkę, Kraków i Bielsko. Wyjechaliśmy też koleją gondolową na Szyndzielnię, skąd przeszliśmy do schroniska na Klimczoku. W szkole wspólnie uczestniczyliśmy w warsztatach tanecznych oraz lekcjach, a także poznawaliśmy się w czasie zabaw integracyjnych i gier terenowych. Na zakończenie odbyło się pożegnalne spotkanie z udziałem Rodziców, Dyrekcji szkoły oraz wójta Gminy Suszec p. Mariana Pawlasa. Razem z niemieckimi kolegami zaprezentowaliśmy poloneza, tańce śląskie i belgijkę.
Wymianę młodzieży zorganizowały p. Alicja Pastuszka-Koczar i p. A. Kuzia-Gottwald, a ze strony niemieckiej opiekę nad uczniami sprawowały p. Alla Pufahl oraz p. Elke Briesemeister.
Projekt został dofinansowany przez Polsko-Niemiecką Współpracę Młodzieży.
Gminne zawody w sztafetowych biegach przełajowych.
Wspaniale rozpoczął się sportowy rok szkolny dla naszej szkoły. W piątkowe dopołudnie przy sprzyjającej pogodzie uczniowie i uczennice z rocznika 2009-2007 i 2006-2005 zajęli I miejsce w każdej kategorii wiekowej. Kolejnym etapem będą zawody powiatowo-rejonowe w Łące 9 października br. Gratulujemy i trzymamy kciuki.
We wtorek 17 września odbyły się wybory do Rady Samorządu Uczniowskiego. Były one poprzedzone kampanią wyborczą. Kandydaci do SU przygotowali ciekawe plakaty wyborcze, które przedstawiały najważniejsze punkty programu i miały przekonać do ich kandydatury.
Zdjęcia w albumie fotograficznym.
Po przeliczeniu wszystkich oddanych głosów wyłoniono skład Samorządu Uczniowskiego na rok szkolny 2019/2020.
Przewodniczącym szkoły został Jacek Krymer z klasy 8a.
Zastępcą przewodniczącego - Małgorzata Filipowska z klasy 8 b
Członkowie:Nicole Baron, Wiktor Biela, Oliwia Dworczyk, Marlena Hoinkis, Patryk Jacak, Karolina Kozyra, Mateusz Krymer Paweł Kukla, Krzysztof Mikołajec, Klaudia Morcinek, Zuzanna Nykiel, Aleksandra Szkołda, Kacper Wloka.
Poczet Sztandarowy: Małgorzata Filipowska, Hanna Domagała i Jakub Jankowski.
Więcej w menu Samorząd Uczniowski.
Zwycięzcom gratulujemy i życzymy owocnej pracy.
W piątek 20 września br. 17 uczniów naszej szkoły wzięło udział w Akcji "Sprzątanie świata". W czasie akcji zwracaliśmy szczególną uwagę na segregację śmieci, aby można było je poddać recyklingowi. Posprzątaliśmy place w okolicach szkoły, a także pobocza drogi w centrum Suszca.
W załączeniu informacja prasowa o przeprowadzanej na terenie województwa śląskiego jesiennej akcji szczepienia lisów wolno żyjących w 2019 roku. informacja(1).docx
2 września 2019 r. rozpoczęliśmy nowy rok szkolny. Uczniowie klas młodszych wraz z dyrekcją szkoły i nauczycielami powitali w szkole pierwszoklasistów.
Uczniowie klas V - VIII wzięli udział w "Przerwanym marszu", który upamiętnił 80. rocznicę wybuchu II wojny światowej. W uroczystym pochodzie uczniowie udali się pod pomnik ofiar wojny, gdzie odśpiewano hymn państwowy, minutą ciszy uczczono pamięć poległych oraz złożono kwiaty i znicze.
19 czerwca 2019r. zakończyliśmy rok szkolny i pożegnaliśmy absolwentów klas VIII oraz klas III gimnazjalnych. Na uroczystości obecni byli Rodzice absolwentów, a także zaproszeni goście.
W przeddzień zakończenia roku szkolnego został podsumowany rok szkolny 2018/2019. Uczestnicy konkursów przedmiotowych, zawodów sportowych, a także wyróżniający się uczniowie w działalności społecznej otrzymali dyplomy i nagrody. Nagrody zostały ufundowane przez Radę Rodziców.
13 czerwca br. gościliśmy w naszej szkole Zespół Ludowy PERŁA, który działa przy Parafii Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w miejscowości Dolina, w Archidiecezji Lwowskiej. Zespół przedstawił bogaty program artystyczny dla wszystkich uczniów i nauczycieli naszej szkoły.
Ogłoszony w tym roku szkolnym konkurs plastyczny pt. "Bezpieczne wakacje" spotkał się z zainteresowaniem przede wszystkim uczniów klas czwartych. To właśnie od nich wpłynęła większość prac.
A oto wyniki:
I miejsce – Anna Dźwigoł oraz Paulina Grychtoł
II miejsce – Kacper Pławecki
III miejsce – Martyna Marcisz, Oliwia Nowak
Wyróżnienie – Adam Koczar
Zwycięzcom gratulujemy!
Nagrody i dyplomy zostaną wręczone podczas akademii z okazji zakończenia roku szkolnego 2018/2019.
Powered by aSc EduPage