- Świetlica szkolna
- Regulamin świetlicy
- Prace plastyczne
- Zagadki, quizy, rymowanki
- Gry i zabawy
- Ekologia i recykling
- Z życia świetlicy
- Gimnastyka buzi i języka
- Wirtualne wędrówki i wielkanocne tradycje
- Zdrowe odżywianie
- Ruch to zdrowie
- 22 kwietnia - Dzień Ziemi
- Majowe święta
- Dzień Bibliotekarza i Bibliotek
- Dzień Strażaka
- Św. Stanisław biskup i męczennik
- Dzień Niezapominajki
- 100 rocznica urodzin św. Jana Pawła II
- Dzień Dobrych Uczynków
- Światowy Dzień Pszczoły
- Moja miejscowość
- Dzień Matki
- Przysłowia ludowe
- Zielone Świątki
- Dzień Dziecka
- Światowy Dzień Roweru
- Dzień Przyjaciela
- Światowy Dzień Oceanów
- Dzień Jedzenia Warzyw
- Lato,lato, lato czeka...
- Dzień Ojca
- ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI
- Tradycje wielkanocne
Zdrowe odżywianie
Temat zajęć: Wykonujemy sałatkę owocową.
Przed rozpoczęciem wykonania sałatki produkty oraz ręce starannie myjemy pod bieżącą, ciepłą wodą.
Potrzebne składniki:
- 35 dag ciemnych winogron
- puszka brzoskwiń (45 dag)
- kilka plasterków ananasa z puszki
- 4 duże kiwi
- 2 duże pomarańcze
- sok z cytryny
- 1–2 łyżki cukru
Sposób wykonania:
- Winogrona umyć, oderwać od łodyżek, przekroić na pół, wyjąć pestki. Brzoskwinie i ananas osączyć, pokroić na kawałki. Kiwi obrać, pokroić na kawałki. Jedną pomarańczę obrać, podzielić na cząstki, dokładnie obrać z białych błonek.
- Z drugiej pomarańczy wycisnąć sok, wymieszać z sokiem z cytryny i cukrem. Pokrojone owoce włożyć do salaterki, polać sokiem z cytrusów. Odstawić na 30 minut. Życzymy smacznego!
Temat zajęć: Wykonujemy piramidę zdrowia.
Do wykonania piramidy zdrowia będą potrzebne:
- arkusz brystolu
- kolorowe czasopisma
- klej, nożyczki
- flamastry. Technika wykonania jest dowolna.
Co warto wiedzieć na temat codziennedo odżywiania.
- Nowa Piramida Zdrowego Żywienia i Aktywności Fizycznej wprowadza dużo istotnych zmian. Miejsce wyrobów mącznych i zbożowych, które tym razem trafiły piętro wyżej, zajęły owoce i warzywa. Dietetycy radzą też, by ograniczyć tłuszcze zwierzęce, mięso czerwone, a także sól i cukier. Ich zdaniem takie wytyczne to ukłon nie tylko w stronę wegan i wegetarian, lecz przede wszystkim zachęta do zmiany nawyków żywieniowych.
- Nowa wersja piramidy została opracowana przez naukowców z Instytutu Żywności i Żywienia. Tym razem naukowcy podkreślają duża rolę aktywności fizycznej i zalecają codziennie minimum pół godziny ruchu w dowolnej formie. Żywieniowcy chcą także przekonać Polaków do tego, że warto zamieniać produkty pochodzenia zwierzęcego na te pochodzenia roślinnego.
- Największą zmianą w nowej piramidzie względem poprzedniej wersji z 2009 r. jest awans warzyw i owoców na pierwsze miejsce wśród grup produktów spożywczych zalecanych do spożycia. Trzeba jednak pamiętać o właściwych proporcjach: 3/4 powinny stanowić warzywa, a 1/4 owoce.
A może pyszny owocowo - serowy deser BIAŁO - CZERWONY
Zobacz przepis i przygotuj deser biało-czerwony. Może przyda się na podwieczorek w majowe święta.
- CZERWONA WARSTWA
- 30 dag owoców (może być mieszanka różnych, mogą być mrożone) takich jak maliny, wiśnie, truskawki
- pół szklanki cukru
- szklanka wody
galaretka malinowa
- BIAŁA WARSTWA
- 2 serki homogenizowane
- 25 g żelatyny
- pół szklanki cukru pudru
pół paczki cukru waniliowego
Owoce mogą być świeże lub mrożone jeśli są mrożone przed rozpoczęciem przygotowania należy je rozmrozić. Owoce zasypujemy w garnku cukrem i odstawiamy aż puszczą sok. Po tym dodajemy pół szklanki wody. Wszystko stawiamy na ogniu na 10 minut. Gorącą mieszankę odstawiamy z ognia i przecieramy przez gęste sito, a do przecieru dodajemy galaretkę wymieszaną w pół szklanki zimnej wody. Wszystko mieszamy do całkowitego rozpuszczenia galaretki. Masę wlewamy do szklanek o dużej średnicy i odstawiamy do lodówki do stężenia.
Gdy masa czerwona już stężeje można na nią wylać masę białą przygotowaną w następujący sposób: do 100 ml ostygniętej przegotowanej wody dodajemy żelatynę, mieszamy i czekamy aż spęcznieje (ok. 10 min). Dolewamy 200 ml gorącej wody (prawie wrzątku), mieszamy i zostawiamy do ostygnięcia. Gdy masa ostygnie, ale jest jeszcze płynna dodajemy do niej wymieszane wcześniej ze sobą serki, cukier puder i cukier waniliowy. Mieszamy i od razu wykładamy na stężałą masę czerwoną. Odstawiamy do lodówki do stężenia.
2. Dziś matematyka będzie pyszna.
W ramach dzisiejszych zadań matematycznych zaproś mamę do kuchni i zróbcie razem coś pysznego. Wyciągnij potrzebny przepis. Przeczytaj co będziecie potrzebować lub poproś mamę, żeby powiedziała Ci jakie składniki będą Wam potrzebne do zrobienia waszej pyszności. Rodzicu pozwól swojemu dziecku się wykazać i wyznacz mu proste zadanie. Pozwól mu: policzyć wszystkie przygotowane składniki, umyć warzywa i owoce, jeśli będziecie ich używać, ważyć i odmierzać potrzebne ilości składników, porównywać czego więcej potrzebujecie, czego mniej, wrzucać składniki do potrawy, mieszać, ugniatać ciasto, samodzielnie smarować kanapki np. masłem, serkiem, wycinać foremkami kształty np. ciasteczek. Pamiętajcie, że na pierwszym miejscu stoi bezpieczeństwo! Zabawa w kucharza przynosi wiele korzyści: wzbogaca słownictwo, rozwija podstawowe zdolności matematyczne, uczy współpracy (zarówno podczas zabawy z kolegami, jak i gotowania z rodzicami), uczy planowania, samodzielności, kultury, rozwija kreatywność, pozwala na doświadczenie porażek (gdy potrawa nie wyjdzie) i sukcesów. Zabawa w gotowanie ma także bardzo pozytywny wpływ na rozwój emocjonalny dziecka. Proces naśladowania jest dla przedszkolaków naturalny i potrzebny. Jednak samo przebywanie w towarzystwie rodzica w kuchni, włożony w przyrządzanie posiłku trud, a następnie wspólne zjedzenie przygotowanej potrawy zacieśnia relacje między członkami rodziny. Wielu rodziców spędza wiele godzin właśnie w kuchni. Zaangażowanie do pomocy dziecka będzie więc świetnym sposobem na zbliżenie się do siebie i wspólną zabawę. Mam nadzieje, że zabawa w kucharzy bardzo Wam się podobała, a przygotowane potrawy smakują wyśmienicie. Czekamy na zdjęcia Waszej pracy. Nie zapomnij, że po skończonej pracy w kuchni trzeba posprzątać.
3. Sezon truskawkowy czas zacząć!!!
Mamy dla Was propozycje innej kulinarnej zabawy. Przenieście się w świat telewizji i zagrajcie w Milionerów. Zdobądźcie tytuł „Mistrza wiedzy kulinarnej” uruchamiając poniższy link:
https://learningapps.org/watch?v=px3max5vk20 – „Mistrz wiedzy kulinarnej”
Podajemy też 2 przepisy na orzeźwiające napoje podczas upalnych dni. Życzymy smacznego!!
Lemoniada truskawkowa
Do przygotowania potrzebne będą składniki takie jak:
400 g świeżych truskawek,
2 cytryny lub limonki,
5 szklanek wody, kilka listków świeżej mięty.
Umyte i usunięte ze szypułek truskawki blenderujemy z 4 szklankami wody i przelewamy do dużego dzbanka.
Obrane ze skórki cytryny i miętę blendujemy z 1 szklanką wody. Odcedzamy je po zblendowaniu, a płyn wlewamy do truskawkowej wody.
Wszystko razem mieszamy a na koniec przelewamy do szklanki. Możemy dodać trochę cukru lub kostkę lodu i delektować się przygotowanym napojem.
Sok pomarańczowo jabłkowy
Do przygotowania potrzebne będą składniki takie jak:
2 duże jabłka obrane ze skórki i pozbawione gniazd nasiennych,
1 duża obrana pomarańcza bez pestek i skórek,
1 mała cytryna bez pestek, skórek i białego środka,
ok. 0,5 litra wody.
Owoce myjemy, obieramy ze skórki.
Cytrusy kroimy w plastry aby łatwo było usunąć pestki.
Wszystko wrzucamy do blendera i rozdrabniamy z niewielką ilością wody, do momentu, aż nie będą wyczuwalne drobinki owoców.
Następnie dodajemy resztę pozostałej wody i porządnie wszystko mieszamy.
Pijemy od razu po przygotowaniu. To idealny napój na upały.
CZEKAMY NA UPAŁY!!!