• Świetlica

          • Z życia świetlicy

          •       Z życia świetlicy

            Czerwiec

            Międzynarodowy Dzień Dziecka. Zapoznanie się z życiem i wyglądem dzieci z różnych stron świata. Podkreślenie znaczenia przyjaźni międzynarodowej. Uświadomienie dzieciom czym jest tolerancja. Zachęcanie do koleżeństwa, wzajemnej pomocy i życzliwości podczas zabaw.

            Dzień Sportu. Sport to zdrowie! - zapoznajemy się z hasłem tygodnia. Zwracamy uwagę na potrzebę codziennego przebywania na świeżym powietrzu. Przeprowadzamy turniej gier. Romawiamy o naszych ulubionych sportowcach ich osiągnięciach.

            Światowy Dzień Przyjaźni. Odpowiadamy na ważne pytania - Co to jest przyjaźń? Jaki powinien być prawdziwy przyjaciel? Czytamy wiersz Adama Mickiewicza "Przyjaciele" oraz wyjaśniamy przysłowie "Prawdziwych przyjaciół poznaje się w biedzie". Praca plastyczna "Portert mojego przyjaciela".

            Wakacje. Swobodne wypowiedzi na temat jak przygotować się do podróży, co zabrać do plecaka, a co jest zbędne. Jak należy zachować się w pojazdach komunikacji. Przypomnienie numerów alarmowych. Rozmawiamy na temat bezpiecznego zachowania się w czasie wakacji.

                

            Maj

            Dzień Bibliotekarzy i Bibliotek.  Zapoznajemy się z pracą bibliotekarza. Przypominamy zasady korzystania        z biblioteki szkolnej. Prowadzimy rozmowy o książkach, jakie możemy znaleźć w bibliotece.

            Moja miejscowość. Poznajemy historię Suszca, herb i ciekawe miejsca w regionie. Wykonujemy pracę plastyczną "Herb Suszca" - malowanie farbami. Projektujemy przewodnik o Suszcu i regionie.

            Marzenia. Rozmawiamy o marzeniach i o tym, co trzeba zrobić, aby się spełniły. Przedstawiamy swoje marzenia           w formie pracy plastycznej. Prowadzimy rozmowę o swoich wymarzonym zawodzie "Kim będę?".

            Dzień dobrych uczynków. Rozbudzamy chęć niesienia pomocy najbliższym oraz  innym "Drzewko dobrych uczynków".

            Moja rodzina. Rozmawiamy o sojej rodzinie, o tym jakie mamy obowiązki i jak należy pomagać w domu. Czytamy wiersze i opowiadania poświęcone rodzinie. Przygotowujemy drobne upominki z masy solnej, laurki oraz kwiaty na "Dzień Matki".

            Jacy jesteśmy na co dzień. Uczymy szacunku wobec ludzi starszych, chorych oraz niepełnosprawnych. Rysujemy własną karykaturę " W krzywym zwierciadle".

                

            Kwiecień

            Światowy Dzień Zdrowia. Pogadanka na temat zdrowego odżywiania. Projektujemy plakat promujący zdrowe odżywianie. Układamy zdrowe menu.

            Wielkanoc. Zwyczaje związane z Wielkanocą. Dzielimy się swoimi przeżyciami związanymi ze Świętami Wielkanocnymi. Wykonujemy pisanki i kartki na konkursy wielkanocne. Redagujemy życzenia świąteczne. Przygotowujemy ozdoby świąteczne: króliczki, koszyczki, kurczaki itp.

            Nasze hobby. Rozbudzamy zainteresowania działalnością hobbystyczną. Zachęcamy do dzielenia się wiadomościami     z innymi. Pokaz, prezentacja własnych zbiorów swojego hobby. Pantomima - przedstawienie własnych zainteresowań.

            Majowe święta. Co to jest patriotyzm? Co to znaczy być patriotą? Przypomnienie słów "Mazurka Dąbrowskiego". Zwrócenie uwagi na właściwą postawę w trakcie śpiewania hymnu narodowego.

            Warszawa stolicą Polski. Poznanie legendy o Warsie i Sawie oraz warszawskiej syrence.

                

            Marzec

            Powrót skrzydlatych przyjaciół. Początek kalendarzowej wiosny. Przeprowadzenie rozmowy na temat zmian zachodzących w przyrodzie, ze szczególnym zwróceniem uwagi na zmiany zachodzące w świecie ptaków. Oglądanie "Albumu z ptakami", rozpoznawanie wybranych gatunków ptaków. Praca plastyczna "Kolorowe motyle"   - symetria osiowa, wyklejanka. Naśladowanie zachowań ptaków głosem i ciałem. Rozwiązywanie krzyżówek i łamigłówek o ptakach.

            Święto Szkoły. Poznanie historii i tradycji szkoły. "Moja szkoła" - przeglądamy szkolną stronę internetową. Wyszukujemy informacji w internecie na temat patrona naszej szkoły Janusza Korczaka.

            Jesteśmy tolerancyjni. Słuchamy opowiadania pt. "Nasz nowy kolega".Przeprowadzamy rozmowę w kręgu -     Jak zachowujemy się wobec osób postępujących lub wyglądających inaczej?

            Poznajemy Kosmos. Zapoznajemy się z życiem i odkryciami wielkiego astronoma Mikołaja Kopernika. Poznajemy  Układ Słoneczny, planety, ciała niebieskie. Rozmawiamy o ciekawostkach - "Czy w Kosmosie jest życie?". Nabywamy umiejętności okazywania radości z sukcesów oraz niezadowolenia z porażki. Wykonujemy rakietę z figur geometrycznych.

                

            Luty

            Hu, hu, hu nasza zima zła. Obserwujemy zmiany zachodzące w przyrodzie. Rozmawiamy o tym, jak ustrzec się przed grypą. Wyklejamy zimowe rękawiczki i czapki z kolorowego papieru. Zmieniamy dekorację świetlicy           na zimową. Czytamy bajkę "Królowa Śniegu" Hansa Christiana Andersena.

            Dbamy o swoją higienę osobistą. Przeprowadzamy pogadanki na temat higieny osobistej oraz higieny jamy ustnej. Wyklejamy przybory toaletowe plasteliną. Ćwiczymy przy muzyce.

            Ciekawostki o zwierzętach. Jakie zwierzątko chciałbym mieć? - wykonanie pracy plastycznej z masy solnej. Poznajemy zwierzęta z innych kontynentów - oglądamy albumy.  Obchodzimy Światowy Dzień Kota, wspólnie śpiewamy piosenkę "Wlazł kotek na płotek". Czytamy fragment  "Puch nad koty" J. Grabowskiego. Wykonujemy pracę plastyczną - Koty.

            Od karteczki do książeczki. Rozmawiamy o tym, jak powstają książki. Głośno czytamy fragmenty wierszy           i opowiadań naszych ulubionych poetów i pisarzy. Poznajemy współczesnych autorów książek dla dzieci. Prowadzimy dyskusję na temat: dlaczego warto czytać książki? Projektujemy okładkę ulubionej książki.

                 

            Styczeń

            Czas karnawału. Witamy Nowy Rok. Przypominamy wydarzenia minionego roku. Redagujemy życzenia noworoczne. Sporządzamy listę noworocznych postanowień. Poznajemy sekrety imion 12 braci, czyli skąd się wzięły nazwy miesięcy. Słuchamy baśni J. Porazińskiej "O dwunasu braciach". Czytamy przysłowia i porzekadła na Nowy Rok.

            Przygotowujemy sie do karnawału. Wykonujemy maski oraz ozdabiamy świetlicę dekoracjami karnawałowymi. Rozmawiamy o kulturze zachowania się na balu. Wykonujemy pracę plastyczną - projektujemy stroje karnawałowe na bal przebierańców.

            Bezpieczne ferie. Rozmawiamy o tym, dlaczego dzieci lubią zimę. Wycinamy śnieżynki z papieru i ozdabiamy nimi świetlicę. Wykonujemy prace plastyczne przedstawiające zimowy krajobraz. Co ciekawego można robić podczas zimowego wypoczynku? Wymieniamy się pomysłami. Gramy w kalambury - Jaka to dyscyplina sportowa? Jak bezpiecznie spędzić ferie zimowe? Przypominamy zasady bezpieczeństwa podczas zabaw w czasie ferii zimowych.

                

             

            Grudzień

            Grudniowe tradycje: Barbórki i Mikołajki. Rozmawiamy o tym, kim tak naprawdę był święty Mikołaj. Wykonujemy portret Mikołaja według wzoru. Piszemy list do świętego Mikołaja - przypominamy zasady pisania       i adresowania listów.

            Tradycje Świąt Bożego Narodzenia. Rozmawiamy na temat tradycji i zwyczajów bożonarodzeniowych. Czytamy legendę o pochodzeniu choinki. Wykonujemy pracę plastyczną - co chcielibyśmy dostac pod choinkę? Przygotowujemy kartki świąteczne i redagujemy życzenia. Słuchamy i śpiewamy kolędy. Bierzemy udział w quizie ze znajomości kolęd. Wykonujemy różnorodne zdoby choinkowe.

            1.     

             

            Listopad

            Z okazji Dnia Postaci z Bajek rozmawiamy o naszych ulubionych bajkowych bohaterach. Rozwijamy umiejętność słuchania ze zrozumieniem poprzez czytanie ulubionych książeczek. Przygotowujemy mini teatrzyk na podstawie wybranej bajki. Pracujemy nad ciałem i głosem. Omawiamy cechy bohaterów z bajek – burza mózgów.

            Moja Ojczyzna. Pogłębiamy wiedzę na temat ważniejszych wydarzeń historycznych. państwa polskiego. Poznajemy legendy o początkach państwa polskiego. Czytamy legendę o ”Lechu, Czechu i Rusie”. Zapoznajemy dzieci z symbolami narodowymi. Wykonujemy flagę i godło Polski. Uczestniczymy w akademii z okazji Święta Niepodległości.

            Dnia 25 listopada obchodzimy Międzynarodowy Dzień Pluszowego Misia. Poznajemy historię pluszowego niedźwiadka, który skończył 114 lat. Z okazji urodzin naszą świetlicę odwiedzają nasze ulubione pluszami. Wykonujemy prace plastyczne „Mój ulubiony miś”.

            Andrzejkowe wróżby. Zapoznajemy uczniów z tradycjami, obrzędami oraz ciekawostkami związanymi z andrzejkami. Przygotowujemy ozdoby z papieru i potrzebne rekwizyty do przeprowadzenia wróżb, dzięki którym dowiadujemy się co czeka nas w przyszłości.

                


            Październik

            Dary jesieni. Wykonujemy wspólną pracę plastyczną przedstawiającą "Jesienne drzewo". Malujemy wspólne drzewo na jednym arkuszu papieru, naklejamy liście, zwierzęta oraz dary jesieni. Czytamy wiersz pt.: „Na straganie” Jana Brzechwy z podziałem na role. Rozpoznajemy warzywa i owoce.

            Rozmawiamy o kulturze życia codziennego. Przypominamy zasady kulturalnego zachowania się. Przygotowujemy tabliczki symbolizujące zwroty grzecznościowe. Głośno czytamy książkę "Dobre maniery". Odgrywamy krótkie scenki utrwalające zdobytą wiedzę.

            Wykonujemy laurki dla naszych Pań z okazji Dnia Edukacji Narodowej. Uczestniczymy w szkolnej akademii. Poznajemy zawody "Kim zostanę gdy dorosnę?".

            Światowy Dzień Zwierząt. Czytamy ciekawostki na temat naszych ulubieńców oraz rozwiązujemy zagadki. Rysujemy zwierzęta z różnych stron świata.

            Pamiętajmy o tych, którzy odeszli. Rozmawiamy o zachowaniu pamięci o zmarłych oraz kulturalnym zachowaniu się w miejscach spoczynku. Czytamy literaturę związaną z tematem.

                


            Wrzesień 

            Uroczyście rozpoczynamy Nowy Rok Szkolny 2019/2020. Witamy gorąco wszystkich nowych uczestników świetlicy. Omawiamy plan pracy świetlicy, zapoznajemy się z regulaminem i zasadami obowiązującymi w świetlicy.  

            Wspominamy wakacje, wymieniamy się wrażeniami. Wskazujemy na mapie miejsca gdzie byliśmy. Prezentujemy wakacyjne skarby. Rozwiązujemy rebusy z hasłem wakacje. Wykonujemy pracę plastyczną pt.: „Głębiny morskie”.

            Bezpieczna droga do szkoły. Przypominamy sobie zasady bezpiecznego poruszania się po drodze do i ze szkoły. Poznajemy znaki drogowe oraz omawiamy  znaczenie  noszenia elementów odblaskowych. Czytamy wiersz pt.„Bezpieczne droga”. Rozwiązujemy krzyżówkę z hasłem "Bądź bezpieczny". Gramy w gry planszowe i memory na temat bezpiecznego poruszania się na drodze. Przedstawiamy scenki tematyczne i gramy w zgaduj zgadula "Czy znasz znaki drogowe?".

            Złota polska jesień. Czytamy wybrane wiersze i opowiadania o jesieni. Prowadzimy rozmowy na temat zmian zachodzących w przyrodzie. Przygotowujemy jesienną dekorację świetlicy.  Spędzamy czas na świeżym powietrzu - bawimy się na placu zabaw. Poznajemy rodzaje grzybów jadalnych i trujących.  Kolorujemy obrazki o tematyce jesiennej.