• Świetlica

• Światowy Dzień Oceanów

• Ochrona mórz i oceanów – dlaczego jest ważna?

Obchodzony na całym świecie w dniu 8 czerwca Światowy Dzień Oceanów został oficjalnie ustanowiony przez ONZ
            w 2009 roku. To okazja, aby przypomnieć społeczeństwu, że życie na Ziemi jest uzależnione od kondycji oceanów, a ich los zależy od działań nas wszystkich.

Oceany zajmują ponad 70% powierzchni naszej Planety. Regulują klimat, produkują tlen  oraz stanowią ważne źródło pożywienia dla 3 mld ludzi na Ziemi. Przemysł rybny to ogromna gałąź gospodarki ogólnoświatowej, w której zatrudnienie znajduje ponad 200 milionów ludzi na całym świecie w sektorach takich jak: rybołówstwo, przetwórstwo
            czy transport ryb i owoców morza.

Wskutek nieodpowiedzialnej działalności człowieka ekosystemy oceanów są zagrożone. Plastik, zanieczyszczenia oraz zmiany klimatu mają ogromny wpływ na oceany, jednak największym zagrożeniem jest ich przełowienie. Według Organizacji Narodów Zjednoczonych ponad 1/3 światowych zasobów ryb już jest przełowiona. To odpowiedni moment, aby się zatrzymać i poszukać odpowiedzi na pytanie: „Co możemy zrobić dziś, aby w przyszłości nie zabrakło ryb dla naszych dzieci?”.

Zobacz Życie oceanów 3d:

Podwodny świat:

MANTA

Manta to zadziwiająca ryba, która mieszka w gorących wodach oceanu. Często nazywa się ja diabłem morskim, gdyż wygląda przerażająco. Jej ciało jest spłaszczone, a zaostrzone płetwy po bokach przypominają skrzydła. Pomimo potwornego wyglądu manta jest ryba łagodną i nieszkodliwą.

RYBA LATAJĄCA

Ryba latająca naprawdę potrafi latać. Gdy czuje się zagrożona, rozpędza się w wodzie i wyskakuje nad powierzchnie oceanu. Potrafi przelecieć kilkadziesiąt metrów, poczym z powrotem wskakuje do wody.

ORKA

Orka to prawdziwy rozbójnik. Oprócz człowieka nie ma żadnych wrogów. Nawet żarłoczne rekiny i łagodne wieloryby czują przed nią respekt. Pomimo swej agresywności i okrucieństwa, orki żyjące w oceanarium życzliwie odnoszą się do treserów i łatwo się uczą.

PŁETWAL BŁĘKITNY

Płetwal błękitny jest największym zwierzęciem na ziemi. Waży tyle, co 25 słoni. Jest łagodnym wielorybem, odżywiającym się drobnymi skorupiakami.

Kiedy wynurza się z wody i wydycha powietrze, tworzy się fontanna o wysokości 10 metrów.

KONIK MORSKI

Konik morski wyglądem przypomina konika szachowego. Samce tych ryb są bardzo troskliwymi tatusiami. Mają na brzuchu torbę lęgową, do której samica składa jajeczka. W tej torbie ikra, czyli jajeczka, rozwija się aż do wylęgu. Kiedy młode rybki wylęgną się, ojciec otwiera torbę i wypuszcza je na przechadzkę.

NAJEŻKA

Najeżka to ryba, która doskonale potrafi poradzić sobie z wrogiem. W razie niebezpieczeństwa pochłania wodę i nadyma się. Jej ciało przekształca się w kulę i ukazują się niewidzialne przedtem kolce. Wielu drapieżnikom od razu przechodzi ochota na taka kolczasta rybę.

KASZALOT

To dziwne monstrum to kaszalot. Olbrzymi i bez wdzięku jest podobny do gigantycznej kijanki. W wielkiej głowie kaszalota, przypominającej beczkę, znajduje się substancja używana do produkcji luksusowych perfum.

SAMOGŁÓW

Samogłów to dziwna ryba, która widziana z boku, jest prawie tak okrągła jak tarcza księżyca w pełni. Nie ma ona płetwy ogonowej.

Jest rybą wyjątkowo leniwą, rzadko pływa, przeważnie unosi ja woda na powierzchni oceanu.

ŚWIETLIKI

Świetliki albo ryby świecące to takie ryby, które żyją w głębokich warstwach oceanu. Ponieważ jest tam bardzo ciemno, ryby te posiadają organy świetlne. Znajdują się one przeważnie na boku lub głowie ryb. Organy świetlne służą rybom nie tylko do poruszania się w ciemnościach, ale także do wabienia zdobyczy.

OŚMIORNICA

Ośmiornica jest bardzo inteligentna. Potrafi wykonać bardzo wiele skomplikowanych zadań np. odkręcić pokrywę pojemnika, aby dostać się do zamkniętej w niej zdobyczy.

Ośmiornica posiada wyjątkowe zdolności do maskowania się. Kiedy jest w niebezpieczeństwie, wypuszcza chmurę atramentowej cieczy i korzystając z ciemności, ucieka przed napastnikiem. Jeżeli chce może pofałdować swoją skórę lub zmienić jej kolor.

A teraz zobacz piękny podwodny świat :