• Świetlica

• Ruch to zdrowie

• 1. GIMNASTYKA: propozycje prostych ćwiczeń poniżej:

1.     2. ZUMBA DLA DZIECI- Gummy Bear

3. SPACER BOCIANÓW

zabawa ruchowa. Dziecko chodzi po domu, ogrodzie itp., wysoko unosząc kolana, ramiona ma wyciągnięte w bok. Na sygnał rodzica/opiekuna, zatrzymuje się, staje na jednej nodze i stara się utrzymać równowagę. Stojąc, naśladuje głos bociana. Mówiąc: kle, kle ,kle. Do w/w ćwiczeń dokładamy wg. uznani/ zainteresowania dodatkowe ćwiczenia.

4. „NITECZKA - TRADYCYJNA ZABAWA Z ELEMENTAMI MARSZU"

Dziecko tworzy parę lub koło ( gdy jest więcej chętnych domowników) chwytając się za ręce. Śpiewamy piosenkę. Podczas pierwszej zwrotki kierujące dziecko kieruje nitkę tak, aby zwinąć ją do środka, podczas drugiej zwrotki następuje odwijanie nitki.

Tekst piosenki:

Nitko, nitko, hej niteczko,

Zawijaj mi się w kółeczko,

W ładny kłębek mi się zwiń,

Tylko mi się nie zerwij.

Nitko, nitko, hej niteczko,

Zawijaj mi się w kółeczko,

Leciuteńko się odwiń,

Tylko mi się nie zerwij.

Przykład: https://www.youtube.com/watch?v=l7IEwCSDsqw

5. Ruch jest niezbędny dla naszego zdrowia  fizycznego i psychicznego. Chcemy wszystkim chętnym zaproponować ruch na powietrzu. Kilka prostych ćwiczeń ogólnorozwojowych to super pomysł na spacerze w lesie, otwartej przestrzeni lub zwyczajnie we  własnym ogródku

Zumba dla dzieci to alternatywa dla tych, którzy nie lubią statycznych ćwiczeń. Przy muzyce łatwiej o wysiłek. Proponujemy Wam układ, którego możecie nauczyć się sami w domu otwierając ten link:

Nie ma znaczenia  jak tańczymy  ważne, że podejmujemy wysiłek. Uśmiechnięte buzie i rumieńce na policzkach
            to jest to.
            Życzymy pogody ducha.

6. Rodzinny spacer - ćwiczenia gimnastyczne w formie opowieści ruchowej Pomoce: prześcieradło. Rodzic snuje opowieść i wykonuje przypisane ruchy, a dziecko go naśladuje. Ćwiczenia wykonujemy w skarpetkach lub boso.

Rodzinny spacer (Natalia Łasocha) Rodzina wybrała się na długi spacer. Rodzice zdecydowali, że wszyscy pojadą rowerami (dzieci kładą się na plecach i unoszą nogi). Droga prowadziła pod górę, więc na początku było bardzo ciężko (powoli poruszają uniesionymi nogami, wykonując rowerki). Ale za górką pojawił się łagodny zjazd i rowery przyspieszyły (kręcą coraz szybciej). Gdy dojechali na skraj lasu, zsiedli z rowerów i w dalszą drogę wybrali się pieszo. Dzieci biegły, zachwycone leśną ścieżką (biegają po obwodzie koła). Ale najmłodszy brat nagle się rozpłakał (zatrzymują się i stają w rozkroku). Rodzeństwo zaczęło więc go rozśmieszać, robiąc zabawne a kuku (wykonują skłony do przodu). Jakież było zdziwienie, gdy w pewnym momencie na ścieżce pojawiły się przewrócone kłody drzew. Trzeba było przejść pod nimi (pełzają po dywanie). A potem przeskoczyć przez niewielki strumyk (skaczą obunóż do przodu). Ścieżka bardzo się zwęziła (idą, stawiając stopę za stopą). Mama powiedziała, że słychać dzięcioła. Wszyscy więc przystanęli i nasłuchiwali to z jednej, to z drugiej strony (stają w rozkroku i robią skręty tułowia). W pewnym momencie las się skończył. Pojawiła się łąka. Trawy były już naprawdę wysokie, więc trzeba było podnosić wysoko nogi (spacerują po kole, wysoko unosząc kolana). Na skraju łąki dzieci oznajmiły, że czas na odpoczynek. Wszyscy więc rozłożyli koc i usiedli (rodzic kładzie na środku zwinięte prześcieradło, a dzieci chwytają jej brzeg stopami i rozsuwają na boki; gdy prześcieradło zostanie rozłożona, siadają). Nagle wszyscy zaczęli się wiercić (wstają). Ojej! Nogi obsiadły jakieś robaczki, łaskocząc wszystkich po kolei (potrząsają raz jedną, raz drugą nogą). Zaraz potem na niebie pojawiły się chmury i pierwsze krople spadły na ziemię. To był znak, że najwyższa pora wracać (wszyscy wchodzą pod prześcieradło i poruszają się po sali). Rodzina, choć zmęczona, wróciła bardzo zadowolona (rozkładają ponownie prześcieradło i leżą na niej przez chwilę).

7. Gimnastyczne podróże - ćwiczenia gimnastyczne.

Wielki Kanion Kolorado - zabawa orientacyjno- porządkowa Dziecko porusza się swobodnie w rytm bębenka, podczas pauzy kładzie się na plecach, podnosząc ręce i nogi. Zabawę należy powtórzyć kilka razy.

Mount Everest - zabawa bieżna Dziecko porusza się po sali, na sygnał rodzica zatrzymuje się w lekkim rozkroku, podnosi wysoko ręce tworząc szczyt góry i wykonuje skłony do przodu.

Przejście nad Nilem - ćwiczenia równowagi Rodzic układa dwie linie (np. skakanki) w odstępnie około 4 metrów. Na rzece umieszcza prostopadle do skakanek linię z szarf (może być np. wstążka) - kładka. Dziecko przechodzi po kładce, starając się nie wpaść do rzeki.

Zorza Polarna - ćwiczenia mięśni grzbietu Dziecko leży przodem na dywanie i unosi głowę. Zbliża ręce do oczu i naśladuje trzymanie lornetki, obserwuje piękną zorzę polarną. Zabawę powtarzamy kilka razy.

Wybuch Wulkanu Parcutin - rzuty Dziecko siedzi na podłodze, trzyma w rękach woreczek (może być woreczek ryżu, skarpetki itp.) Kiedy rodzic klaśnie, dziecko podrzuca woreczek nad głową (wybuch wulkanu), po czym dłońmi kręci młynek i łapie woreczek. Zabawę powtarzamy kilka razy.

Wodospad Wiktoria - zabawa wyciszająca Dziecko kładzie się na dywanie z zamkniętymi oczami. Rodzic puszcza nagranie: https://www.youtube.com/watch?v=tkUIw6tVIro, a dziecko wykonuje wdechy i wydechy, wycisza się, odpoczywa, wsłuchując się w odgłos wodospadu.