- Świetlica szkolna
- Regulamin świetlicy
- Prace plastyczne
- Zagadki, quizy, rymowanki
- Gry i zabawy
- Ekologia i recykling
- Z życia świetlicy
- Gimnastyka buzi i języka
- Wirtualne wędrówki i wielkanocne tradycje
- Zdrowe odżywianie
- Ruch to zdrowie
- 22 kwietnia - Dzień Ziemi
- Majowe święta
- Dzień Bibliotekarza i Bibliotek
- Dzień Strażaka
- Św. Stanisław biskup i męczennik
- Dzień Niezapominajki
- 100 rocznica urodzin św. Jana Pawła II
- Dzień Dobrych Uczynków
- Światowy Dzień Pszczoły
- Moja miejscowość
- Dzień Matki
- Przysłowia ludowe
- Zielone Świątki
- Dzień Dziecka
- Światowy Dzień Roweru
- Dzień Przyjaciela
- Światowy Dzień Oceanów
- Dzień Jedzenia Warzyw
- Lato,lato, lato czeka...
- Dzień Ojca
- ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI
- Tradycje wielkanocne
Dzień Bibliotekarza i Bibliotek
Dzień Bibliotekarza i Bibliotek przypada na 8 maja
Pierwsze informacje o zawodzie bibliotekarza pochodzą jeszcze z czasów starożytnych.
Święto zainicjowane zostało natomiast przez Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich w 1985r. - obchodzone jest każdego roku w dniu 8 maja.
Wydarzenie, początkowo skierowane tylko do bibliotekarzy, z czasem stało się powszechnie obchodzonym świętem rozpoczynającym Tydzień Bibliotek, podczas którego organizowanych jest wiele konferencji, warsztatów i spotkań dla czytelników.
Z okazji tego ważnego święta, zachęcamy do złożenia życzeń naszej pani bibliotekarce - p. Dorocie Chmiel przez e-dziennik.
Wykonaj zakładkę do ksiązki według swojego pomysłu lub wybierz jedną z propozycji.
Kliknij na obrazek:
Tu znajdziesz 10 pomysłów na zakładki: https://tipy.interia.pl/tag17177,zakladka-do-ksiazki-wzor.html
Klikając w link: https://www.youtube.com/watch?v=5dHmwZRQ0FI możesz zobaczyć animowany film przedstawiający historię książki. Dowiesz się z niego:
- jak wyglądały najstarsze książki,
- kiedy powstała pierwsza drukowana ksiązka,
- jak teraz powstają książki,
- co to są e-booki.
Na pytanie: co ciekawego można zrobić w bibliotece? Odpowiedź może wydawać się jasna: w bibliotece wypożyczamy książki, a w czytelni możemy zagłębić się w lekturze książek i czasopism.
Odpowiedź nie jest taka oczywista, biblioteki oferują o wiele więcej niż można się spodziewać. Jeżeli chciałbyś podyskutować z autorem twojej ulubionej książki, to żaden problem-biblioteki organizują takie spotkania, nazywane spotkaniami autorskimi. Lubisz wystawy, nie musisz być koniecznie bywalcem salonów, czy galerii sztuki. Wiele bibliotek organizuje ciekawe wystawy adresowane nie tylko do „moli książkowych” A może spotkanie w gronie przyjaciół, ale w bibliotece, między regałami? Miło spędzisz czas w kawiarence w bibliotece, gdzie można spotkać się z kolegami, porozmawiać nie tylko o ciekawych książkach. Dla miłośników literatury ale tych „leniwych” biblioteka też ma ciekawą ofertę -zbiór audiobooków, lub nagrania DVD. Czy zastanawialiście się jak wygląda budynek w którym mieści się biblioteka? Często jest to zabytkowy pałac , lub kamienica, która sama w sobie jest już interesująca- Biblioteka Raczyńskich w Poznaniu, Ossolineum. Często biblioteki mieszczą się w nowoczesnych przeszklonych budynkach z klimatyzacją,( Biblioteka Śląska, Biblioteka Uniwersytetu Warszawskiego) najciekawszym (chyba ) miejscem gdzie powstała biblioteka jest nieczynny dworzec kolejowy w Rumii. W takim miejscu można z powodzeniem realizować dwie pasje : koleje żelazne i oczywiście książki. Czym jeszcze mogą nas zadziwić biblioteki- rzadkimi, egzotycznymi gatunkami roślin. Taka atrakcja czeka na zwiedzających Bibliotekę Uniwersytetu Warszawskiego. Na dachu tego nowoczesnego budynku urządzono taras z ogrodem , gdzie można podziwiać egzotyczne drzewka. Biblioteka to nie tylko „wypożyczalnia książek” lecz miejsce gdzie można dowiedzieć się wiele ciekawych rzeczy i pożytecznie spędzić czas. Aby dowiedzieć się co ciekawego dzieje się naszej szkolnej bibliotece, lub gminnej -wystarczy odwiedzić dobrze Wam znane strony internetowe.
https://www.google.com/search?q=biblioteka+uniwersytetu+warszawskiego&sxsrf=ALeKk03ozvJoI3CeZQ
ZACHĘCAMY DO ŚWIĘTOWANIA TEGO DNIA W DOMU