• Fizyka

• PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA Z FIZYKI
            W SZKOLE PODSTAWOWEJ W SUSZCU

Nauczanie fizyki w Szkole Podstawowej w Suszcu odbywa się według programu Wydawnictwa Nowa Era,  Spotkania z fizyką

I. Kontrakt z uczniami:

1.    Każdy uczeń jest oceniany zgodnie z zasadami sprawiedliwości

2.    Ocenie podlegają  formy aktywności wymienione w punkcie II.

3.    Każdy uczeń powinien otrzymać w ciągu śródrocza minimum 4 oceny.

4.     Prace klasowe są obowiązkowe.

5.  Prace klasowe są zapowiadane, z co najmniej tygodniowym wyprzedzeniem i podawany jest zakres sprawdzanych umiejętności i wiedzy.

6.    Krótkie sprawdziany nie muszą być zapowiadane (z trzech ostatnich lekcji).

7.  Uczeń, który z różnych  przyczyn  był nieobecny na zadaniu klasowym, jest zobowiązany napisać go w terminie uzgodnionym z nauczycielem (do 2 tyg.).

8.    Uczeń może na własną prośbę poprawić każdą niesatysfakcjonującą ocenę. Poprawa odbywa się w ciągu 2 tygodni od dnia podania informacji o ocenach. Do średniej ważonej ocen będzie uwzględniania tylko wyższa ocena ucznia.

9.     Przy poprawianiu zadań klasowych i pisaniu w drugim terminie kryteria ocen nie zmieniają się.

10.  W przypadku nieobecności ucznia na lekcji (z jakichkolwiek przyczyn) jest on zobowiązany do uzupełnienia notatki z lekcji wraz  z zadaniem domowym.

11.  Uczeń ma prawo do dwukrotnego w ciągu półrocza zgłoszenia nieprzygotowania (np).  (uczeń zgłasza np przed rozpoczęciem lekcji przy biurku nauczyciela). Nie dotyczy to dnia, w którym jest zapowiedziana praca klasowa, lub sprawdzian. Przez nieprzygotowanie do lekcji rozumiemy: brak zeszytu, niegotowość do odpowiedzi, brak pomocy potrzebnych do lekcji, brak zadania domowego.

12.   Po zgłoszeniu np  uczeń jest zobowiązany uzupełnić brakujące zadanie domowe lub brakującą lekcję.

13.  Po wykorzystaniu limitu określonego w punkcie 11, uczeń otrzymuje za każde kolejne nieprzygotowanie np  2 punkty ujemne z zachowania

14.   Na koniec półrocza i roku szkolnego nie przewiduje się dodatkowych testów sprawdzających.

II. Formy aktywności podlegające ocenianiu

1. Prace klasowe obejmujące wiadomości i umiejętności z danego działu są zapowiadane z tygodniowym wyprzedzeniem i podaniem zakresu sprawdzanych umiejętności i wiedzy.
            2. Sprawdziany obejmujące umiejętności i wiadomości z więcej niż 3 ostatnich lekcji - zapowiadane.
            3. Kartkówki obejmujące umiejętności i wiadomości z 1, 2 lub 3 ostatnich lekcji - zapowiadane lub nie. Kartkówki z zadań domowych – niezapowiadane.
            4. Odpowiedzi ustne.
            5. Aktywność.
            6. Praca w grupach.
            7. Zadania domowe.
            8. Zeszyty przedmiotowe.
            9. Prace długoterminowe – projekty.
            10. Udział i osiągnięcia w konkursach fizycznych.

III. Ocenianie:

Ocena śródroczna i roczna jest średnią ważoną

Średnia ocen na poszczególne oceny szkolne:

Ocenę niedostateczną otrzymuje uczeń, który uzyskał średnią poniżej 1,55

Ocenę dopuszczającą otrzymuje uczeń, który uzyskał średnią pomiędzy 1,55 ÷ 2,54

Ocenę dostateczną otrzymuje uczeń, który uzyskał średnią pomiędzy 2,55 ÷ 3,54

Ocenę dobrą otrzymuje uczeń, który uzyskał średnią pomiędzy 3,55 ÷ 4,54

Ocenę bardzo dobrą otrzymuje uczeń, który uzyskał średnią pomiędzy 4,55 ÷ 5,39

Ocenę celującą otrzymuje uczeń, który uzyskał średnią 5,40 lub uzyskał bardzo dobrą ocenę śródroczną (roczną) wynikającą ze średniej ważonej i bardzo dobre wyniki w zawodach fizycznych stopnia co najmniej powiatowego.

Przy wystawianiu oceny rocznej uwzględniana jest ocena śródroczna.

IV. Kryteria ocen poszczególnych form sprawdzania wiedzy i umiejętności uczniów

Uczeń otrzymuje z pracy pisemnej ( zadania klasowe, sprawdziany, kartkówki) ocenę:

dopuszczającą – za zdobycie od 30% do 49 % punktów,

dostateczną – za zdobycie od 50% do 74% punktów,

dobrą – za zdobycie od 75% do 89% punktów,

bardzo dobrą – za zdobycie od 90% do 97% punktów,

celującą - za zdobycie od 98% do 100% punktów.

W przypadku pozostałych form sprawdzania wiedzy i umiejętności ucznia dopuszczalne są inne wielkości w zależności od stopnia trudności pracy i innych czynników. W takim przypadku nauczyciel każdorazowo informuje uczniów o sposobie oceniania i kryteriach ocen.

V. Aktywność fizyczna:

·         za udział w konkursie fizycznym – ocena cząstkowa bardzo dobra;

·         za wyniki na poziomie wyższym niż przeciętne w konkursie szkolnym - ocena cząstkowa celująca;

·         sukces w konkursie w etapie wyższym niż szkolny - ocena cząstkowa celująca;

·         sukces w konkursie wojewódzkim - ocena końcowa celująca.

VI. Informowanie uczniów i rodziców o wymaganiach i postępach ucznia

a.       nauczyciel - uczeń

o    uczeń ma możliwość otrzymywania dodatkowych wyjaśnień
            i uzasadnień do wystawionej oceny;

b.      nauczyciel - rodzic

o    podczas wywiadówek, indywidualnych konsultacji rodzic ma prawo uzyskać informacje o postępach w nauce oraz wglądu do prac pisemnych swojego dziecka;

o    rodzice są zobowiązani do zapoznawania się na bieżąco z ocenami dziecka przez e-dziennik.