• Wiedza o społeczeństwie

• Przedmiotowy system oceniania z wiedzy o społeczeństwie

1. PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA Z WIEDZY O SPOŁECZEŃSTWIE

2. Ocenie podlegają wszystkie formy aktywności ucznia.
            3. Obowiązkiem ucznia jest systematyczne prowadzenie zeszytu przedmiotowego.
            4.   Prace klasowe są obowiązkowe i zapowiadane z tygodniowym wyprzedzeniem, zakres pracy klasowej podawany jest w terminarzu.
            5.   Kartkówki nie muszą być  zapowiadane ( z trzech ostatnich lekcji).
            6. Uczeń, który  z przyczyn nieusprawiedliwionych opuścił  pracę klasową, kartkówkę otrzymuje ocenę niedostateczną,
            7. Uczeń, który  z przyczyn usprawiedliwionych był nieobecny
            8.  na  pracy klasowej, jest zobowiązany napisać  ją w terminie uzgodnionym z nauczycielem do dwóch tygodni, a jeżeli chodzi o kartkówkę  w terminie uzgodnionym z nauczycielem do tygodnia. W przypadku nienapisania pracy klasowej lub kartkówki nauczyciel wpisze ocenę niedostateczną.

9. Każdą kartkówkę lub pracę klasową napisaną na ocenę niesatysfakcjonującą ucznia można poprawić .Poprawa jest dobrowolna i odbywa się w ciągu 2 tygodni od dnia podania informacji o ocenach ( termin uzgadnia się z nauczycielem).Uczeń poprawia prace tylko raz i brane pod uwagę są obie oceny. Oceny są wpisane do dziennika elektronicznego.
            10. Jeżeli uczeń podczas pisania pracy klasowej lub kartkówki zostanie przyłapany  na korzystaniu z niedozwolonych pomocy, otrzymuje ocenę niedostateczną bez możliwości poprawienia.
            11. Uczeń ma prawo do trzykrotnego  zgłoszenia „np.” w ciągu śródrocza (uczeń zgłasza „np.” przed rozpoczęciem lekcji) Przez nieprzygotowanie do lekcji rozumiemy: brak zeszytu, niegotowość do odpowiedzi, brak pomocy potrzebnych do lekcji, brak zadania domowego.
            12.  W przypadku wykorzystaniu limitu nieprzygotowania do zajęć  uczeń otrzymuje ocenę niedostateczną.
            13. Sposób oceniania prac:
            14.           100 % - 98% celujący

97 - 90 % bardzo dobry

89 -  75 % dobry

74 –  50 % dostateczny

49 – 30 % dopuszczająca

29 % niedostateczny

15. W przypadku nieobecności ucznia na lekcji (z jakichkolwiek przyczyn) jest on zobowiązany do uzupełnienia notatki z lekcji wraz z zadaniem domowym.
            16. Na koniec śródrocza i roku nie przewiduje się dodatkowych sprawdzianów zaliczających.
            17. Ocena śródroczne i roczna obliczana jako średnia ważona.
            18.               Oceny końcowe są ustalana  według kryterium:

0 – 1,54 – ocena niedostateczna

1,55 – 2,54 – ocena dopuszczająca