• Edukacja dla bezpieczeństwa

• O przedmiocie

• Przedmiotowy system oceniania - Edukacja dla bezpieczeństwa

Podstawa programowa edukacji dla bezpieczeństwa realizowana jest w oparciu o podręcznik autorstwa Jarosława Słomy i Grzegorza Zająca Żyję i działam bezpiecznie, wyd. Nowa Era, dopuszczony do użytku szkolnego i wpisany do wykazu podręczników.

1. Formy sprawdzania osiągnięć edukacyjnych uczniów:
            1. Odpowiedź ustna - obejmuje znajomość materiału z trzech ostatnich lekcji; w przypadku lekcji powtórzeniowych - z całego działu. Odpowiedź oceniana jest pod względem rzeczowości, prezentowania wypowiedzi i posługiwania się językiem przedmiotu, stosowania odpowiedniej argumentacji podczas dyskusji. Wskazane jest, aby odpowiedź ucznia była połączona z wykonywaniem innych czynności,          np. analizą materiałów źródłowych (rysunków, schematów, wykresów, diagramów, itp.).
            2. Kartkówka - obejmuje materiał z trzech ostatnich lekcji i nie wymaga wcześniejszego zapowiadania.
            3. Sprawdzian - odpowiedź pisemna z określonej wcześnie partii materiału lub działu, zapowiadany z co najmniej tygodniowym wyprzedzeniem i odpowiednią adnotacją w dzienniku.
            4. Prowadzenie systematyczne zeszytu przedmiotowego.
            5. Aktywność na lekcji.
            6. Prace - schematy, plansze, wykresy, rysunki, krzyżówki, diagramy.
            7. Ćwiczenia praktyczne z pierwszej pomocy.
            W przypadku sprawdzianów, prac pisemnych przyjmuje się skalę punktową przeliczoną na oceny cyfrowe wg kryteriów:
            100%- 98% - celujący
            97% - 91% - ocena bardzo dobra
            90% - 71% - ocena dobra
            70% - 51% - ocena dostateczna
            50% - 31% - ocena dopuszczająca
            30% - 0% - ocena niedostateczna
            2. Formy poprawy oceny, wystawienie oceny śródroczne i końcowej:
            1. Nauczyciel oddaje sprawdzone prace pisemne w terminie dwóch tygodni.
            2. Uczeń ma możliwość poprawy każdej oceny w formie i terminie ustalonym z nauczycielem, nie później niż dwa tygodnie od jej otrzymania.
            3. Do dziennika obok oceny uzyskanej poprzednio ze sprawdzianu, wpisuje się ocenę poprawioną.
            4. Jeżeli uczeń nie uczestniczył w sprawdzianie, kartkówce ma obowiązek zdać materiał w terminie uzgodnionym z nauczycielem nie później niż dwa tygodnie od powrotu do szkoły. Niewywiązanie się z obowiązku skutkuje wpisaniem oceny niedostatecznej.
            5. Uczeń ma prawo raz w półroczu zgłosić nieprzygotowanie do lekcji, jeżeli tego faktu nie zgłosi na początku lekcji, może otrzymać ocenę niedostateczną (przez nieprzygotowanie do lekcji rozumiane jest: nieprzygotowanie do odpowiedzi, kartkówki, brak pracy domowej, brak zeszytu).

Zasady wystawiania oceny śródrocznej i rocznej:
            1. Podstawą do wystawienia oceny śródrocznej, rocznej jest średnia ważona obliczana w następujący sposób:
            a) każdej ocenie cząstkowej przyporządkowuje się liczbę naturalną oznaczając jej wagę w hierarchii ocen.
            b) średnią ważoną oblicza się jako iloraz
            c) średniej ważonej przyporządkowuje się ocenę następująco:
            Średnia
            1,55 - 2,54 - dopuszczający
            2,55 - 3,54 - dostateczny
            3,55 - 4,54 - dobry
            4,55 - 5,39 - bardzo dobry
            5,40 - 6,00 - celujący
            2. Przy wystawianiu oceny rocznej brane są pod uwagę średnie z obu półroczy.