• Technika

• Przedmiotowy system oceniania z techniki

• PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA NA TECHNICE
            ZAJĘCIACH TECHNICZNYCH

Ocena osiągnięć ucznia polega na rozpoznaniu  stopnia opanowania przez niego wiadomości
             i umiejętności w stosunku do wymagań edukacyjnych wynikających z podstawy programowej.

Ocenę osiągnięć ucznia formułuje się w sześciostopniowej skali ocen:

• Stopień celujący otrzymuje uczeń, który pracuje systematycznie, wykonuje wszystkie zadania samodzielnie, a także starannie i poprawnie pod względem merytorycznym. Opanował wymagana wiedzę i umiejętności, uzyskuje bardzo dobre i celujące oceny ze sprawdzianów, a podczas wykonywania praktycznych zadań bezpiecznie posługuje się narzędziami i dba o właściwą  organizację miejsca pracy. Bierze udział w konkursach przedmiotowych, np. z zakresu bezpieczeństwa w ruchu drogowym.
            • Stopień bardzo dobry otrzymuje uczeń, który pracuje systematycznie i z reguły samodzielnie  wykonuje zadania poprawnie pod względem merytorycznym. Uzyskuje co najmniej dobre oceny ze sprawdzianów i wykonuje działania techniczne w odpowiednio zorganizowanym miejscu pracy z zachowaniem podstawowych zasad bezpieczeństwa.
            • Stopień dobry otrzymuje uczeń, który podczas pracy na lekcjach korzysta
              z niewielkiej pomocy nauczyciela lub koleżanek i kolegów. Ze sprawdzianów otrzymuje co najmniej oceny dostateczne, a podczas wykonywania prac praktycznych właściwie dobiera narzędzia i utrzymuje porządek na swoim stanowisku.
            • Stopień dostateczny otrzymuje uczeń, który pracuje systematycznie, ale podczas realizowania działań technicznych w dużej mierze korzysta z pomocy innych osób,
              a treści nauczania opanował na poziomie niższym niż dostateczny. Na stanowisku pracy nie zachowuje porządku.
            • Stopień dopuszczający otrzymuje uczeń, który z trudem wykonuje działania zaplanowane do zrealizowania podczas lekcji, ale podejmuje w tym kierunku starania. Ze sprawdzianów osiąga wyniki poniżej oceny dostatecznej. Pracuje niesystematycznie, często jest nieprzygotowany do lekcji.
            • Stopień niedostateczny otrzymuje uczeń, który nie zdobył wiadomości
               i umiejętności niezbędnych do dalszego kształcenia. W trakcie pracy na lekcji nie wykazuje zaangażowania, przeważnie jest nieprzygotowany do zajęć i lekceważy podstawowe obowiązki szkolne.

Podczas oceniania osiągnięć uczniów oprócz wiedzy i umiejętności bierze się pod uwagę:

• aktywność podczas lekcji,
            • umiejętność pracy w grupie,
            • obowiązkowość i systematyczność,
            • udział w pracach na rzecz szkoły i ochrony środowiska naturalnego.

Na technice i zajęciach technicznych uwzględnia się: stosunek ucznia do wykonywania działań praktycznych, pomysłowość konstrukcyjna, właściwy dobór materiałów, estetyka wykonywania oraz przestrzeganie zasad bezpieczeństwa. Ocena odzwierciedla indywidualne podejście do lekcji, jego motywację i zaangażowanie w pracę .

W nauczaniu zajęć technicznych ocenie podlegają następujące formy pracy:

• testy,
            • sprawdziany,
            • zadania praktyczne,
            • zadania domowe,
            • aktywność na lekcji,
            • odpowiedź ustna,
            • praca pozalekcyjna  (np. konkursy).

Skala ocen :

0 – 30%  niedostateczny (1)

31% -  50% dopuszczającą (2)

51% - 74% dostateczny (3)

75% - 89% dobry (4)

90% - 97% bardzo dobry (5)

98% -100% celujący (6)

Oceny śródroczne i roczne obliczane jako średnia ważona.

Oceny końcowe są ustalane  według kryterium:

0 – 1,54 – ocena niedostateczna

1,55 – 2,54 – ocena dopuszczająca