• Szkoła pamięta

• Odwiedzamy miejsca związane z historią

28.10.2022 r. klasa IV b odwiedziła miejsca związane z historią naszej miejscowości. Uczniowie najpierw zapalili znicze przy pomnikach: pierwszego - Ku czci ofiar z terenów Gminy Suszec, którzy polegli w I wojnie światowej, powstaniach śląskich, byli ofiarami faszyzmu, stalinizmu oraz drugiego - ufundowanego w 100 rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę.
            Następnie udali się na cmentarz, gdzie złożyli kwiaty,  zapalili znicze i uczcili minutą ciszy Jana Boronia, żołnierza poległego w obronie Ojczyzny w kampanii wrześniowej w 1939 r. oraz powstańca śląskiego Augustyna Piszczka, który poległ w walkach pod Górą Św. Anny w 1921 r.
            Cześć ich pamięci !

Zapraszamy do galerii zdjęć

Do akcji przystąpiła również klasa III c. Uczniowie przygotowali wystawę prac plastycznych, plakaty oraz odwiedzili lokalne miejsca pamięci, gdzie zapalili znicze.

Świętujemy rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości

W ramach przygotowań do święta wykonywaliśmy na lekcjach plastyki prace o charakterze patriotycznym

Zapraszamy do galerii zdjęć

Z okazji Święta Niepodległości w naszej szkole odbył się uroczysty apel, który uwieczniono na filmiku

Link do apelu: https://drive.google.com/file/d/1lejxy0YHFWhlBWlYXEvHdrlUV-4yi991/view?usp=share_link

O godzinie 11:11 wszyscy uczniowie wraz z dyrekcją i nauczycielami odśpiewali hymn w ramach akcji "Do Hymnu".

Na lekcjach muzyki i zajęciach chóru uczniowie uczą się śpiewać pieśni patriotyczne, czym uświetniają apele oraz uroczystości szkolne.

Gminne obchody Święta Odzyskania Niepodległości

Grudzień

Wystawa w bibliotece pod hasłem „Mnie ta Ziemia od innych droższa”. Prezentacja książek napisanych przez lokalnych autorów m.in. Pana Alojzego Kusia, Panią Annę Kine, Pana Zygmunta Orlika. Uczniowie klas IV-VIII poszerzali wiedzę o  naszej miejscowości, o uczestnikach powstań śląskich, bohaterach czasów II wojny światowej, o tradycjach. Szukali informacji na temat swoich przodków, szczególnie  poległych mieszkańcach gminy Suszec w latach 1939 -1945 na frontach II wojny, w konspiracji, w  obozach zagłady (Znani - nieznani - bezimienni autorstwa Pana Alojzego Kusia). W ramach tego projektu uczniowie kl. II b odwiedzili Centrum Edukacji Regionalnej w Osinach , gdzie mogli się zapoznać ze zwyczajami, tradycjami śląskimi .

Wycieczka uczniów klas II do Centrum Edukacji Regionalnej w Osinach

- zajęcia regionalne: "Zwyczaje i tradycje związane z Wielkanocą" - link do galerii

Styczeń

Udział uczniów klas ósmych w uroczystościach Marszu Śmierci przy pomniku w Łęgu. Uczniowie mieli możliwość oddania czci więźniom obozu koncentracyjnego w Auschwitz. W ramach tego projektu 9.05.2023 r. odbyła się wycieczka do obozu w Oświęcimiu i Brzezince.

Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych - 1 marca - link do galerii

Uczniowie klas starszych  przygotowali gazetki, młodsi kartkę z kalendarza, uczcili też pamięć Witolda Pileckiego – znicze pamięci w 75 rocznicę śmierci.

Maj

Pamiętamy o powstaniach śląskich! Uczniowie klas VII – VIII przygotowywali prezentacje dotyczące powstań śląskich, Wojciecha Korfantego, powrotu Śląska do Ojczyzny.

Wycieczka uczniów klas VIII do Auschwitz - Birkenau - 9.05.2023r. - uczniowie wzięli udział  w warsztatach „Historia w przedmiocie zapisana”.

Zdjęcia w galerii.

Wycieczka uczniów klas VIII do Warszawy - link do wiadomości

Zdjęcia z wycieczki w galerii