• Język angielski

• O przedmiocie

• PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA - JĘZYK ANGIELSKI

I. Kontrakt z uczniami:

1. Każdy uczeń jest oceniany zgodnie z zasadami sprawiedliwości.

2. Ocenie podlegają formy aktywności wymienione w punkcie II.

3. Prace klasowe/sprawdziany/testy są obowiązkowe.

4. Prace klasowe/sprawdziany/testy są zapowiadane z co najmniej tygodniowym wyprzedzeniem i podawany jest zakres sprawdzanych umiejętności i wiedzy.

5. Kartkówki nie muszą być zapowiadane - obejmują trzy ostatnie jednostki tematyczne.

6. Uczeń, który był nieobecny na pracy klasowej/sprawdzianie/teście jest zobowiązany napisać zaległą pracę w terminie uzgodnionym z nauczycielem (do 2 tygodni po zakończonej nieobecności).

7. Uczeń może na własną prośbę poprawić każdą niesatysfakcjonującą ocenę. Poprawa odbywa się w ciągu 2 tygodni od dnia podania informacji o ocenach. Do średniej ważonej ocen będzie uwzględniania tylko wyższa ocena ucznia.

8. Przy poprawianiu prac i pisaniu w drugim terminie kryteria ocen nie zmieniają się.

9. Uczeń ma prawo do dwukrotnego w ciągu półrocza zgłoszenia nieprzygotowania (NP). Uczeń zgłasza NP przed rozpoczęciem lekcji przy biurku nauczyciela. Nie dotyczy to dnia, w którym jest zapowiedziana praca klasowa, sprawdzian lub test. Przez nieprzygotowanie do lekcji rozumiemy: brak zeszytu, zeszytu ćwiczeń, niegotowość do odpowiedzi, brak pomocy potrzebnych do lekcji, brak zadania domowego.

10. Po zgłoszeniu NP uczeń jest zobowiązany uzupełnić brakujące zadanie domowe lub brakującą lekcję.

11. Po wykorzystaniu limitu określonego w punkcie 9, uczeń otrzymuje za każde kolejne NP 2 punkty ujemne z zachowania.

12. Uczeń, który był nieobecny na lekcji, ma obowiązek przygotować się do zajęć we własnym zakresie (zadanie domowe, uzupełnienie notatki). W przypadku nieobecności dłuższej niż 2 tygodnie, termin uzupełnienia zaległości należy ustalić z nauczycielem.

13. Na koniec półrocza, roku szkolnego nie przewiduje się dodatkowych sprawdzianów zaliczeniowych.

II.  Obszary aktywności podlegające ocenianiu:

• prace klasowe/testy/sprawdziany po każdym dużym dziale w podręczniku

• kartkówki ze słownictwa

• kartkówki obejmujące przerabiane zagadnienia gramatyczne

• odpowiedź ustna z 3 ostatnich lekcji

• wypowiedź pisemna

• projekty

• dialogi

• technika czytania i tłumaczenia

• aktywność na lekcjach

• wybrane zadania domowe

• udział i osiągnięcia w konkursach języka angielskiego

Ocenianie aktywności na lekcjach:

Częste zgłaszanie się na lekcji i udzielanie prawidłowych odpowiedzi, poprawne zaprezentowanie dialogu, dobrze wykonane zadanie domowe lub aktywność na platformach Insta.ling / OxfordOnlinePractice oceniane jest „+”; zdobycie pięciu plusów powoduje wpisanie oceny celującej z aktywności do dziennika.

III.  Uczeń otrzymuje ocenę:

niedostateczną – za zdobycie mniej niż 30% punktów,

dopuszczającą – za zdobycie od 30% do 49% punktów,

dostateczną – za zdobycie od 50% do 74% punktów,

dobrą – za zdobycie od 75% do 89% punktów,

bardzo dobrą – za zdobycie od 90% do 97% punktów,

celującą - za zdobycie 98% do 100% punktów.

IV.  Ocena śródroczna i roczna:

Ocena śródroczna jest średnią ważoną ocen cząstkowych, każda ocena cząstkowa ma przypisaną swoją wagę.

Ocena roczna jest ustalana na podstawie średniej ważonej ocen z całego roku szkolnego.

Ocena śródroczna i roczna jest wyrażana słownie wg skali:  celujący, bardzo dobry, dobry, dostateczny, dopuszczający, niedostateczny.

Klasyfikacji śródrocznej i rocznej dokonuje się na podstawie średniej ważonej według następujących kryteriów:

• ocena niedostateczna – średnia poniżej 1,55

• ocena dopuszczająca – 1,55 – 2,54

• ocena dostateczna – 2,55 – 3,54

• ocena dobra – 3,55 – 4, 54

• ocena bardzo dobra – 4, 55 – 5,39

• ocena celująca – 5,40 i powyżej

V.  Aktywność poza lekcjami/konkursy:

• udział w konkursie językowym – ocena cząstkowa bardzo dobra lub celująca (w zależności od wyniku)

• awans do następnego etapu konkursu językowego – ocena cząstkowa celująca

• tytuł finalisty lub laureata w Wojewódzkim Konkursie Języka Angielskiego – ocena celująca na koniec roku szkolnego

• sukces w konkursie językowym innym niż Wojewódzki Konkurs Języka Angielskiego:

- I miejsce, tytuł laureata I stopnia lub wynik bdb – ocena celująca na koniec semestru,

- II lub III miejsce, tytuł laureata II, III, IV lub V stopnia, wyróżnienie lub wynik dobry – ocena cząstkowa celująca.