• Wychowanie fizyczne

• O przedmiocie

• Przedmiotowy system oceniania z wychowania fizycznego

w Szkole Podstawowej w Suszcu

Obszary podlegające ocenie z wychowania fizycznego.

Postawa:

• udział w zajęciach lekcyjnych, pozalekcyjnych (systematyczność, wysiłek wkładany na lekcjach, zaangażowanie, udział w życiu sportowym  szkoły, higiena osobista)
            • reprezentowanie szkoły w zawodach sportowych, rozgrywkach międzyklasowych i międzyszkolnych;
            • prozdrowotny styl życia;

Umiejętności:

• stopień opanowania umiejętności ruchowych z zakresu wymagań przewidzianych w programie nauczania ;

Wiadomości:

• bezpieczne prowadzenie zajęć
            • samokontrola, asekuracja, pomoc w wykonywaniu ćwiczeń
            • podstawowe przepisy gier i zabaw sportowych, znajomość dyscyplin, terminologia;
            • kierowanie własnym rozwojem ruchowym;
            • podstawy pierwszej pomocy

Przedmiot oceny

PODSTAWĄ OCENY Z WYCHOWANIA FIZYCZNEGO JEST WYSIŁEK WŁOŻONY PRZEZ UCZNIA W WYWIĄZYWANIE SIĘ
            Z OBOWIĄZKÓW WYNIKAJĄCYCH ZE SPECYFIKI PRZEDMIOTU

Ocena z wychowania fizycznego na śródrocze i na zakończenie roku szkolnego składa się z ocen uzyskanych przez uczniów na zajęciach prowadzonych
            w systemie klasowo- lekcyjnym.

Na ocenę z zajęć składają się:

• systematyczność , zaangażowanie, aktywność na lekcji
            • przygotowanie do zajęć (posiadanie stroju sportowego)
            • opanowanie podstawowych umiejętności,  wiadomości
            • próby sprawności fizycznej, a w szczególności postęp w usprawnianiu

Kategorie ocen z wychowania fizycznego:

1. Technika- gimnastyka
            2. Technika gry zespołowe
            3. Lekkoatletyka
            4. Testy sprawności fizycznej
            5. Aktywność sportowa na lekcji
            • uczeń z aktywności może być oceniany na bieżąco znakiem „+ „za aktywny udział w lekcji, zaangażowanie podczas rozgrywek , pomoc słabszym. Po uzyskaniu trzech plusów ocena bardzo dobra jest wpisywana do e- dziennika.
            1. Zawody sportowe

-ocena bardzo dobra za udział w zawodach, a ocena celująca za zajęcie czołowego miejsca w różnego typu zawodach

• udział w zawodach gminnych
            • udział w zawodach powiatowych
            • udział w zawodach rejonowych
            • udział w półfinale i finale wojewódzkich
              • udział w zawodach pozaszkolnych
              • postawa
            • uczeń ma posiadać strój sportowy (białą koszulkę, sportowe spodenki, dres, obuwie sportowe)
            • uczeń może 3 razy w semestrze zgłosić nieprzygotowanie, za każde następne otrzymuje ocenę niedostateczną
            • uczeń nie nosi biżuterii, a długie włosy należy ciasno związać gumką

Ocena jest nagrodą dla uczniów ćwiczących podczas zajęć , ma pełnić rolę motywującą , zachęcającą do ćwiczeń.

9. Wiadomości

• gazetki tematyczne, przepisy gier zespołowych, terminologia sportowa,

Uczeń ma możliwość poprawy lub uzupełnienia brakującej oceny na zajęciach wyznaczonych przez nauczyciela.

Ocenę celującą otrzymuje uczeń, który:

1. Systematycznie uczestniczy w obowiązkowych zajęciach z wychowania fizycznego oraz jest zawsze przygotowany do lekcji (posiada wymagany strój sportowy ).

2. Jest aktywny na lekcji.

3. Wykazuje zdyscyplinowanie w czasie trwania zajęć z wychowania fizycznego oraz przed i po ich zakończeniu (dotyczy pobytu w szatni).

4. Dokładnie wykonuje ćwiczenia i zalecenia przekazywane przez nauczyciela, dba o bezpieczeństwo własne i kolegów.

5. Ma godną do naśladowania postawę koleżeńską i sportową (pomoc słabszym i mniej sprawnym).

Ocenę bardzo dobrą otrzymuje uczeń, który:

1. Systematycznie uczestniczy w obowiązkowych zajęciach z wychowania fizycznego oraz jest zawsze przygotowany do lekcji (posiada wymagany strój sportowy).

2. Jest aktywny na lekcji.

5. Ma godną naśladowania postawę koleżeńską i sportową (pomoc słabszym i mniej sprawnym).

6. Uczeń robi systematyczne postępy.

Ocenę dobrą otrzymuje uczeń, który:

2. Jest aktywny na lekcji.

4. Ma właściwą postawę koleżeńską i sportową (pomoc słabszym i mniej sprawnym).

5. Wykonuje elementy nauczane z niewielką pomocą nauczyciela

6. Uczeń robi systematyczne postępy na miarę swoich możliwości.

7. Mało angażuje się w życie sportowe szkoły i klasy.

Ocenę dostateczną otrzymuje uczeń, który:

1. Niesystematycznie uczestniczy w obowiązkowych zajęciach
            z wychowania fizycznego oraz nie zawsze jest przygotowany do lekcji (często nie posiada wymaganego stroju sportowego).

2. Jest mało aktywny na lekcji i ma kłopoty z dyscypliną.

3.Wykonuje elementy nauczane z dużą pomocą nauczyciela

Ocenę dopuszczającą otrzymuje uczeń, który:

1. Często z własnej winy opuszcza obowiązkowe zajęcia z wychowania fizycznego oraz często nie jest przygotowany do lekcji (nie posiada wymaganego stroju sportowego).

2. Jest mało aktywny, niezdyscyplinowany, ma nieobecności nieusprawiedliwione oraz ma lekceważący stosunek do zajęć.

3. Wykonuje nauczane elementy z bardzo małym zaangażowaniem.

4. Narusza zasady dyscypliny w czasie trwania zajęć oraz przed i po ich zakończeniu, nie dba o bezpieczeństwo własne i kolegów, nie wykonuje ćwiczeń i zaleceń przekazywanych przez nauczyciela.

Ocenę niedostateczną otrzymuje uczeń, który:

1. Bez usprawiedliwienia opuszcza zajęcia z wychowania fizycznego oraz nie jest przygotowany do lekcji.

2. Ma lekceważący stosunek do przedmiotu, wykazuje brak aktywności na lekcji.

3. Rażąco narusza zasady dyscypliny w czasie trwania zajęć oraz przed i po ich zakończeniu, nie dba o bezpieczeństwo własne i kolegów, nie wykonuje ćwiczeń i zaleceń przekazywanych przez nauczyciela.

Średnia ocen na poszczególne oceny

ocena

średnia